| z0rel a întrebat:

Spuneti-mi si mie va rog ceva pentru masa musculara a cainelui, ceva calciu sau proteine niste exercitii fizice.Si la calciu sau proteine dati-mi va rog un link sa vad cat e pretul, si da a stiti si unul cu exercitii fizice.Si de la cate luni pot incepe exercitiile sau sa ii dau calciu sau proteine.Si sunt bune proteinele sau calciul? Cainele este boxer.Multumesc! FUNDAA

5 răspunsuri:
| lpavel a răspuns:

Asta-i buna! Pune-l sa faca flotari! laughing))

| viotedy a răspuns:

Ii dai doar calciu pana pe la 8 luni.De la farmacia veterinara. Pune o poza pe facebook cu boxerul.

| DenissaRoxana a răspuns:

Ideea este ca si la oameni, muschi mari=greutati mari. Un caine il poti face sa "traga de fiare" cu greutati mari, folosind antrenamentul de tractare al unui carut, pe care se pun greutati.Cainelui i se pune un ham special, si este pus la tractare.Antrenamentul este folosit la bulldogii americani si la pitbulli in State, este considerat un fel de sport canin.

Acest tip de antrenament solicita si dezvolta foarte mult musculatura, astfel incat iti da impresia ca ai cainele "culturist"

Bine, este pus accent si pe alimentatie, ea trebuind sa fie bogata proteic.
Acest antrenament nu este indicat sa se aplice cateilor in crestere, ci dupa ce se dezvolta complet scheletul, pentru a nu fi afectata dezvoltarea normala a oaselor.

Antrenamentul se aplica de maxim 2 ori pe saptamana, pe plan inclinat sau drept, cu cel putin 2 zile de repaos intre antrenamente, pentru a acorda muschiului perioada necesara de refacere. Distanta parcursa de caine in timpul tractarii sa nu fie mai mare de 10m, si pe toata distanta sa se tracteze lent, aproape de greu, asta insemnand ca greutatea este destul de mare. Daca carutul este tractat cu usurinta de catre caine, mariti greutatea pe carut.Ca sa creasca muschiul mare, trebuie sa traga greutate mare.Deci ideea este ca daca trage greu o distanta de 10m, inseamna ca greutatea este buna pentru el.In timp, greutatile se vor mari, astfel ca peste o luna sau doua de antrenament greutatea folosita pana atunci devine usoara.Carutul este bine sa aiba 3, 4 roti, cu 2 se creaza un balans nedorit si incomod pentru caine.Este indicat sa nu se mai alerge foarte mult catelul, pentru ca alergatul este de tip aerob, si un antrenament de masa musculara, este bine sa nu fie amestecat prea mult cu unul de tip aerobic, pentru ca ce se gastiga pe mere se da pe pere.Bine nu va inchipuiti ca veti tine cainele in casa, dar ideea este sa nu i se ofere toata ziua la dispozitie sa alerge cat il tin picioarele. Vreau sa vad si eu o poza cu boxer-ul tau happy!

| z0rel explică (pentru DenissaRoxana):

Bine,dar iti arat pe facebook, da-mi cerere de prietenie ca eu nu te-am gasit

| DenissaRoxana a răspuns (pentru z0rel):

Nici eu nu te-am gasit. Uita-te la profilul meu, aici, si vezi ca am link'ul catrefacebook-ul meu. O aa imi arati acolo pozele si o saiti dau mai multe detalii acolo despre rasa.