| NaruxSaku a întrebat:

Stie cineva la cat timp se face baie unui motan? Fundaaaalove struck

11 răspunsuri:
| sufletzel a răspuns:

Depinde de motan. Daca e genul care se toaleteaza bine singur, poti sa-i faci mai rar. Gen de 2-3 ori pe an. Eu asa ii fac motanului meu si a ajuns la 13 ani.
Daca ii e cam lene si pute, trebuie sa-i faci mai des. Dar in niciun caz mai des de odata pe luna. In general pisicile nu prea au nevoie de bai dese. Cred ca 2-3-4 pe an sunt suficiente.

| DoarOana a răspuns:

Buna berly,
Daca motanul tau e violent atunci cand vrei sa il faci baie e bine sa te duci la medicul veterinar sa iti dea niste pastile de calmare care o sa i-o administrezi inainte cu vreo 30 min de baie.
Nu stiu ce varsta are motanul dar poti sa il speli incepand de la 3 luni si va trebui sa ai grija sa nu ii ajunga apa in urechi pentru ca poate sa ii se faca otita sau alte infectii. Pentru curatarea urechilor poti folosi betisoare imbibate in apa.

Nu trebuie sa iti speli pisica excesiv, o data la 3 luni e mai mult decat de ajuns. Oricum, unii posesori isi spala pisica o data la 2 saptamani, o data la 2 luni, o data la 4 luni, o data la 6 luni deci depinde de fiecare stapan.

Eu sincer din experienta nu ti-as recomanda sa speli motanul pentru ca pisicile se spara singure cu ajutorul porilor care contin o substanta anti bacteriana. De asemenea, blanita pisicilor au un ulei care protejeaza firul blanii, iar prin spalare, acel ulei se pierde.
Nu zic ca nu ar trebui spalat atunci cand se murdareste, dar e bine daca o faci mai rar.
Pa, pa

| irinuca a răspuns:

Berly, pisicile pot fi spalate de la cateva luni, 2-3 luni. Eu mi-am spalat pisica atunci cand avea 3 luni, cazuse intr-o oala cu zeama de peste si putea ingrozitor. Am avut sampon special pentru pisici, nu usuca blanita, o face frumoasa si nici nu miroase prea tare, incat sa-o provoace repulsie pisicii.
E important ca atunci cand vrei sa-i faci baie, sa pregatesti apa intr-o galeata si in cada si sa faci cat mai putin zgomot cu robinetele. Pisicile se sperie de sunetul dusului sau al robinetului si incearca sa fuga. Dar daca-l linistesti si-i vorbesti frumos si-l mangai, sunt foarte mari sanse sa stea cuminte.
Dupa ce l-ai spalat si l-ai clatit bine (toarna apa din galeata cu un pahar, nu deschide robinetul), usuca-l putin cu prosopul, apoi lasa-l sa se linga si sa se scuture singur in baie. Daca e cald in baie, lasa-l acolo sa stea pana se usuca. Nu-l lasa sa stea in curent sau in frig. Risca sa raceasca si, crede-ma, nu vrei un pisoi cu laringita.
Tine-l la caldura vreo 2 ore dupa ce l-ai spalat. Si da-i gustari, sa nu asocieze baia cu o experienta negativa. Oricum, va miorlai mult in timpul baii si va fi extenuat pe urma. Cred ca va adormi rapid dupa baie.
Si da, ai grija sa nu-i bagi apa in urechi. De altfel se recomanda sa nu o speli pe cap, doar sa o umezesti cu mana uda.
Bafta!

| LaughOutLoud a răspuns:

Depinde de blanita motanului.de exemp la persane (in general la pisicile cu par lung) li se face baie (cand sunt tinere la 2 saptamani intre care trebuie sa o periezi in fiecare zi).pe cand la pisicile cu blana mai scurta li se pace bae in fiecare saptamana.OOh si am uitat sa specific:trebuie sa le faci bae cu sampon special sper ca rasp meu te-a ajutat)

| SupradozaDeViseXD a răspuns:

Pai in general pisicilor nu li se face baie pentru ca nu le place apa si sunt cele mai curate animale pentru ca se spala singure. Daca vrei neaparat sa-i faci baie fai odata la 5-6 luni. Eu te-as sfatui sa nu-i faci baie pentru ca ar fi un chin pentru saracul motan. Acum depinde si ce vrei tu daca te gandesti la binele lui nu-i face baie, mai ales daca stai cu el undeva unde e inchis, iar daca nu-mi asculti sfatul si ii faci baie trebuie sa-i faci cu un sampon special altfel ii scade imunitatea pentru ca pisicile sunt sensibile mai ales la frig iar daca ii faci baie cu alt tip de sampon in afara de cel special i se va duce sebumul pielii si iarna poate face hipotermie sau murii. Succes! Sper ca te-am ajutat.

| SsAa a răspuns:

Am avut si eu o pisica pesana dar am dat-o caci eram prea mica si o jigaream si ii cadea parul ...In fine, de obicei unei pisici trebuie sa ii faci baie cam la doua samptamani daca ii faci mai des poate sa raceasca pentru ca estu un animal sensibil. multa bafata papa

| Marckus a răspuns:

Nu i se face...se spala singur laughing

| AlAndalus a răspuns:

Pai, daca este pisica de apartament, sfatul meu este sa nu-i faci baie pentru ca ea se spala singura (am si eu un pisoi in ap. iar dupa ce i-am facut baie a vomitat; deci nu se merita sa-i faci rau spalandu-l pentru ca sta in casa si nu se murdareste! ).
Daca locuiesti la casa si pisica are acces in curte iar astfel se murdareste, o baie ii pate fi necesara. Iti recomand sa-i faci baie cu un sampon special pentru. ea cumparat de la petshop.
Sper ca am fost de folos! Funda?

| MaxxMann a răspuns:

Pai de obicei pisicile(ma refer la ambele sexe) nu se spala. O pisica se spala singura. Poate daca e ceva urgent sau pentru o situatie mai speciala. Dar ti-am spus, in general o pisisca nu se spala. Daca ai tu placerea sa faci asta sau crezi ca este necesar, nu-ti sta nimeni in cale. Asta a fost parerea mea.happy

| Cakee a răspuns:

Pai,pe la vreo 2, 3 luni!