| tonyc7 a întrebat:

Cine stie pe ce perioada maxima de timp poate lipsi un motan de acasa? Nestiindu-se absolut nimic de el, doar ca a disparut. Doresc un raspuns serios, pentru o buna informare. Multumesc!

16 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

"perioada maxima de timp poate lipsi un motan de acasa? Doresc un raspuns serios"

la modul cel mai serios: dacă la plecare nu i-ai atras atenția să se intoarcă până la data de... adio, s-a dus cu totul!

| Iote a răspuns:

happy Depinde cat timp gaseste mâțe in calduri. Sau patruleaza cautandu-le.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Al meu a lipsit 5 luni si a venit inapoi praf cu laba rupta

| tonyc7 explică (pentru anonim_4396):

Stai la bloc sau la curte?

| Irinelp a răspuns:

Depinde dacă și-a pierdut toate cele 9 vieți nu se mai întoarce.

| Hahahaihui a răspuns:

Depinde de locuința soacră-si și de cât de responsabil este în timpul sarcinii pisicii ce a întreținut relații sexuale.

| Savu4iosif a răspuns:

Poate lipsi chiar si anii.

| tonyc7 explică (pentru Savu4iosif):

Din moment ce era extrem de atasat de curte, de familie si de celelalte animalute cu care se juca toata ziua, nu pot sa cred asa ceva!

| Vilcu_Andra_1982 a răspuns:

Si 2 ani. Poate l-a luat cineva in casa, n-ai de unde sa stii

| tonyc7 explică (pentru Vilcu_Andra_1982):

Exclus asa ceva, nu statea decat la mine in casa si nu se ducea la straini. Plus de asta, al meu era unul obisnuit, nu unul de rasa, care sa iasa in evidenta.

| Vilcu_Andra_1982 a răspuns (pentru tonyc7):

Da, inteles. Ideea e ca daca el a plecat si a intrat in vreo gradina sau ceva de genul, sau chiar si langa bloc, si cineva l-a vazut si i-a placut de el, l-a luat in casa si gata. Din apartament nu mai pleaca decat daca ii da drumul. Intelegi?

| tonyc7 explică (pentru Vilcu_Andra_1982):

Era la curte, intr-o comuna, deci niciun bloc in jur. Iar curtea, fiind foarte larga, ii ajungea ca spatiu, numai pe-acolo se plimba. Era un motan foarte prietenos, chiar si cu cainii (de talie mica) din curte, practic cu ei a crescut, noaptea dormea cu ei iar ziua se mangaia si se mirosea cu ei. Mai mult de atat, ii permitea cate unuia sa se suie si pe el, in joaca, atat de bine se intelegea cu cainii! Nu mai spun cu mine si cu ceilalti membri ai familiei.
Deci nu vad ce motiv ar fi avut sa paraseasca curtea, dadea mereu semne ca se simte excelent aici! Sa fie adevarat, cum spun unii, ca ar fi plecat dupa vreo femela in calduri? Si chiar o fi posibil sa lipseasca cu saptamanile, poate chiar lunile?

| alinabucataru98 a răspuns (pentru tonyc7):

Asa fac motanii de curte. stau câțiva ani apoi incep sa hoinărească. depinde acum si daca e castrat sau nu, daca nu e, cel mai probabil a plecat la agățat gagici. o sa se întoarcă, dar as zice sa ai grija pentru ca o sa mai plece si alte dăți, si o sa se bată cu alti motani și nu o sa-i fie bine. recomandarea mea ar fi sa-l castrezi si sa-l bagi in casă, eventual il lasi in curte dar supravegheat si nu noaptea. mult noroc

| tonyc7 explică (pentru alinabucataru98):

Nu e castrat. Si daca crezi ca a plecat dupa pisici, cat de departe putea sa plece el, care de-abia astepta sa vina la mancare dimineata sau sa intre in casa, unde se simtea cel mai fericit? Si cat timp poate sa lipseasca de acasa? Din ce stii sau ai auzit.

| alinabucataru98 a răspuns (pentru tonyc7):

Scuze ca am raspuns tarziu. Chiar nu stiu ce sa iti spun, nu exista o perioadă anume. Poate sa lipsească o zi sau o lună, indiferent de cât de atașat e. Având in vedere ce zici tu probabil că o sa se întoarcă în curând. Mult noroc

| tonyc7 explică (pentru alinabucataru98):

Foarte mici sansele. Deja au trecut mai mult de 10 zile. Ce-o vrea Dzeu acum!