| florinell a întrebat:

Stie cineva la ce varsta a catelusilor se administreaza primul vaccin si ce vaccin trebuie administrat? Impotriva caror boli? Multumesc.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună! ivancea2 a zis bine, medicul veterinar îți spune ce e de făcut. Oricum, la două luni se face prima vaccinare, dar întâi se deparazitează extern și intern cățelușul. Asta înseamnă cam așa: la două luni îi faci băiță și îl scapi de purici și de căpușe (uită-te și în urechi, dar NU îl uda în urechi și la ochi). Ai grijă să îl ștergi și să-l usuci și să-l culci la adăpost, să nu răcească, chiar dacă e câine de curte.
După asta îl duci la veterinar, care o să-ți dea o pastilă sau un sirop pentru deparazitarea internă. După câteva zile îți mai dă tot pentru deparazitarea internă, apoi, după alte câteva zile, te duci să-i facă primul vaccin. După un timp, vaccinul se repetă, altfel nu are efect.
Vaccinurile sunt împotriva unor boli ca turbarea, jigodia și multe altele, medicul știe în ce ordine trebuie să le facă.
Succes!
Vino să vezi câinii mei aici http://zinnaida.ro/2012/10/10/surpriza-kory-bella-fmt-73/

1 răspuns:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mergi la un medic veterinar.El iti va face vaccinurile si deparazitarile interna si externa.Numai bine.