| darynutzascumpygirl a întrebat:

Stiti ceva despre cum trebuie un om sa ingrijeasca un caine? Dar o pisica? Astept raspunsuri. Dau funda la cel mai explicit!

Răspuns Câştigător
| Vickyy a răspuns:

La caine, in cazul in care este pui trebuie sa ii dai vitamine pentru a avea o blana frumoasa, baie sa stii ca nu e obligatoriu sa ii faci decat in cazul in care tii cainele in casa. Daca stai la curte nu ii face baie.Mai departe trebuie sa te duci sa ii faci vaccinurile care sunt foarte vitale pentru el, un dresaj corect si un program strict si clar de masa.La pui se da de obicei de aprox. 2 ori pe zi iar la adult este de preferabil sa ii dai seara.Vasul in care bea apa trebuie sa fie in permanenta curat pentru evitarea imbolnavirilor.De asemenea, apa trebuie sa fie proaspata si schimbata de cate ori este nevoie.Niciodata la un caine sa nu torni apa rece peste corp. Exista riscul sa se imbolnaveasca la plamani.In cazul in care se imbolnaveste ar fi indicat sa ii faci un tratament de 5 cu antibioticul Augumentin.
La pisica ai urmatoarele:intotdeauna sa ai grija ca atunci cand este pui sa o inveti sa faca in ladita/afara, niciodata sa nu ii dai salam sau alte bunatati pe care le mancam noi deoarece se invata si dupa aceea nu mai vrea sa manance mancarea ei. Sper ca ti-am fost de folos

6 răspunsuri:
| raluky4 a răspuns:

1. Sa il mangai si sa ii oferi multa dragoste.
2.Sa ii oferi hrana speciala si in cantitati specifice marimii si varstei lui (informatii de-astea nutritionale gasesti pe spatele unora dintre sacii cu hrana). Daca vrei sa ii dai si altceva de mancare CAINELUI, fa-i o mancare cu orez 65%, carne 20%, legume 15%. Nu ii da ciocolata DELOC si nici oase de pui subtiri ca se ineaca cu ele!
3. Daca stai la apartament, plimba cainele de doua trei ori pe zi daca poti, sau daca nu o data! Pisica nu trebuie sa fie plimbata des, dar daca vrei alege un ham ca sa o plimbi, nu zgarda pentru a evita sugrumarea.
4. Cainelui ofera-i un cosulet daca e mic, i-as daca e mare pune-i ceva moale pe jos(daca sta la apartament). Nu lege cainele in lant scurt. Unul de 5-6-7 m ar fi foarte bun. Cel mai bine nu il lega.
Pisicii pune-i un cosulet pufos.
5. Da-le multe jucarii, dar sa nu le poata inghite!
6.Sa apa apa la discretie!

Sper sa iti fie de folos!

| chupachups1234 a răspuns:

Stiu doar ca(,) catelul are nevoie de mancare speciala, iar daca e pui, mancare speciala pentru juniori. Puiul trebuie hranit chiar si de 3-4 ori pe zi, iar la adult e de ajuns o singura data. Trebuie sa aiba apa de 2 ori pe zi, dar eu zic ca e mai bine sa o aiba mereu la dispozitie. Trebuie scos la plimbare dimineata, dupamiaza si seara, dar sigur ca il poti scoate si mai des :) Eu i-as lua si un cosulet in care sa doarma :D. Trebuie sa le perii blana, cam o data pe saptamana daca are blana scurta, si de mai lute ori daca are blana lunga; poti si in fiecare seara. A! Si trebuie spalat la 1-2 luni cu sampon special pentru caini. Apa nu trebuie sa aiba mai mult de 35 de grade si nivelul apei sa nu-i treaca de burta. Sa ai grija sa nu-i intre catelului sapun in ochi, nas sau urechi. Tebuie clatit de 2-3 ori cu dusul. Ii poti lua si solutie dinaia pentru paraziti.
Il stergi bine dar ochii si urechile sunt cele mai importante.
Pentru pisici iti dau un link: http://www.animalutul.ro/pisica/ Sper ca te-am ajutat :)

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai aproape ca toate animalele...adica ii cumperi mancare de pisica/caine, in primul rand sa vorbesti cu ei sa vada ca vrei sa fiti prieteni, ii scoti afara la plimbare(astai mai mult pentru caine), si sa ai grija de ei(adica sa ii speli in vana sau...ma rog)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cu multa dragoste. si animalul iti va raspunde la fel. restul sunt detalii.