| anonim_4396 a întrebat:

Talentul la desen il ai din nastere sau se dobandeste prin multa munca?

18 răspunsuri:
| Liviu a răspuns:

Eu la desen? As spune ca as avea 2 maini stangi, insa in cam 90% din activitati is ambidextru.La desen/scris is teroare.In rest, pot face cam orice cu ambele maini.Dar la desen, vai de capurile mele, is teroare.Pe scurt fac niste desene de zici ca le-au facut saraci copii care au probleme de sanatate. Oricum, cu chestia asta te nasti. Oricat as incerca, ii spre 0. Aveam un coleg de profesionala, desena asa de frumos, deci jur, avea niste schite, de spuneai ca sunt LIPITE, nu desenate din creion/pix

| OnuOnulică a răspuns:

Îl ai din naştere dar poţi să îl dobândeşti şi prin multă muncă.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cum a spus Tomas Edison :" 1% talent si 99 % transpiratie ''

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

@Bianca_Andreea_1990," daca ar fi sa il avem din munca toti am putea exersa si in timp am deveni adevarati pictori... "

Dar cine ne opreste? Si cati in ziua de azi muncesc sa ajunga pana acolo ca sa spuna "da, desenul de invata"? Putini. Nimeni nu are ambitie in ziua de azi si are impresia ca daca trage 3 linii pe hartie in fiecare zi a exersat laughing)

| crytical a răspuns:

De unde l-ai avea oricum va trebui sa muncesti ca sa poti sa desenezi.

| Andreeas_Andreeas_1997 a răspuns:

Se dobandeste prin multa munca.din experienta vorbesc happy

| LeZizu a răspuns:

Orice talent il cam ai din nastere, dar degeaba daca nu il muncesti, antrenezi.
Sunt persoane care nu aveau talent, dar care prin multa munca si exercitiu i-au intrecut pe cei cu talent nemuncit

| Alex5620 a răspuns:

Nastere,eu sunt varza la desen. laughing

| scorpiaX a răspuns:

Aici ai nevoie de 10% talent di 90% munca... urasc oamenii care zic ca nu au cum sa deseneze ceva crumos, aud mereu "nu stiu desena" chiar daca ei nu incearca...
prin munca... poti ajunge unde vrei...winking succes

| scorpiaX a răspuns:

Vai... scuze greselile... sunt de pe telefon :3

| dalii389 a răspuns:

Poti sa muncesti pentru asta, daca nu esti multumit. big grin

| UtilityHelper a răspuns:

Hei, vad ca mi-a vazut raspunsul, da talentul la desen il ai din nastere ( emisfera dreapta este mai dezvoltata in cazul asta).
Dar prin practica si alte lucruri poti dezvolata o anumita priceperehappy. Sper ca ti am fost de ajutor.happy Seara Bunahappy

| IDontCareee a răspuns:

Bună!
Eu când eram mai mică desenam urât.Acum încep să desenez bine, mai ales portrete în creion. Deci eu spun că prin foarte multă muncă, eventual să te uiți la niște trucuri.

| Carla160402 a răspuns:

Din nastere il ai.iar prin multa munca il dezvolti.

| Banica_Andreea_1990 a răspuns:

Din nastere. daca ar fi sa il avem din munca toti am putea exersa si in timp am deveni adevarati pictori...
Talentul vine din nastere la orice
De exemplu domnul meu invatator mi-a spus in clasa a 3-a ca am talent la actorie, pana atunci nu am mai muncit la asta.acum incerc sa fac diferite piese de teatru si sa ma duc la cat mai multe spectacole, prin munca poti doar sa iti dezvolti talentul.
Sper ca te-am ajutat!

| sfdasfasd a răspuns:

Se dobandeste prin multa munca, daca iti place sa desenezi nu renunta la aceasta pasiune/vis, munceste si arata ca se poate. Sper ca te-am ajutat.

| cristina7lucanovschi a răspuns:

Talentul la desen il ai daca iti place sa desenezi, si desenezi des.

| EMMAEMM123 a răspuns:

Il ai din nastere dar unii oameni isi dau seama ca il au dupa o mai lunga perioada de timp! happy