| WantToPLAY a întrebat:

TPU,am nevoie de ajutor crying! Am un shar-pei de 4 luni,ma iubeste,ma linge, DAR cand vine vorba de mancare nu o mai intereseaza nimica.De exemplu azi a vrut mama sa'i puna sa manance si in timp ce ii in paharul cu care ii facem portia de mancare am vrut sa o mangai a marait si a sarit si m-a muscat de buza.Si asa e de fiecare data cand vine vorba de mancare ce sa ma fac crying! Tin sa mentionez ca nu manca cand am mangaiat'o astepta sa'i puna sa manance. FUNDAAAcrying

Răspuns Câştigător
| xrl11 a răspuns:

Ai este frica sa manance, pentru ca, crede cai furati mancarea.(Am patit si eu, si inca mai patesc). Puneti mancare cand nu e de fata, si puneti mancarea undeva mai ferit unde sa nu poata intra numai el. Funda?big grin

5 răspunsuri:
| angelwithgreeneyes a răspuns:

Pai este pofticios nu ar trebui sa il lasi asa, sincer nu stiu cum sa iti explic, am mai multe metode, cu care si eu mi-am invatat cainele, era la fel cand era mic, ar trebui sa te 'echipezi ' asa cum sa nu te muste sa te ranesti si sa il tii in lesa aproape de mancare si sa nu il lasi, sau sa ii dai sa manance din maine si sa il mangai dar cu grija sa nu te muste prea rau, sa nu zica prietena ta ceva laughing))))))))))) (daca ai)

| viotedy a răspuns:

E bine sa lasi cainele in pace cand doarme si cand mananca.trebuia de pe la 2 luni sa-i dai granule din mana si sa-i iei mancarea din fata si apoi sa i-o oferi iar sa se invete cu tine.

| karsivan a răspuns:

Este pui in crestere ai rabdare, trebuie educat, da-i bobabe din manana cate una si spune-i bravo cand o ia frumos.

| Park1Suin a răspuns:

Cand e vorba de mancare, pur si simplu nu-l deranja.Pe tine cineva te mangaie cand mama-ti pune mancarea in farfurie?

| Leo28 a răspuns:

Cel mai bine ar fi sa-l duci intr-o camera si sai pui acolo mancarea, il duci in acea camera mananca in liniste si lasa-l in pacea lui 5-10 minute sa fie mai cuminte, daca nu merge incearca sa te duci la veterinar cu el poate are vreo problema mai grava. Funda?