| Balan_Aannaa_1991 a întrebat:

Am si eu o pisica in varsta de 2 ani. Azi a vomat dupa ce a mancat putina mancare umeda.Cand am venit in camera cu mama sa vedem ce are era bine dispusa...mama statea pe marginea patului pisica manca mancarea ei uscata iar eu m-am intors cu spatele la pisica sa pun telefonul pe masa. In momentul in care m-am intors pisica a sarit pe spatele mele m-a muscat si m-a zgariat, apoi dupa ce mama a dat-o jos a vrut sa sara la ea. Avea un comportament foarte agresiv, scuipa si mieuna foarte tare si urat. Este a doua oara cand face asa...Este foarte alintata si niciodata nu a fost batuta sau chinuita.Imi puteti spune cumva din ce cauza reactioneaza asa?

6 răspunsuri:
| IrinaAndreea a răspuns:

Buna. Are blana lunga? A mea (din poza, dar acum are 1 an) mai vomita din cauza ca se linge si elimina gheme de blana sau daca a mancat foarte lacom. Cat despre comportamentul agresiv, nu stiu ce sa zic, e cam ciudat. Ma gandeam ca poate a vazut ceva pe langa tine, de exemplu o musca mica zburand si de aceea a sarit din senin, dar e ciudat ca si scuipa dupa... Poate are o problema de sanatate totusi si de aceea e irascibila si se comporta anormal. Vorbeste cu veterinarul ei, vezi ce iti spune, eventual poate ii faci niste analize sa afli mai multe.

| Doctorfishadi a răspuns:

Cred ca a mancat prea rapid si asta a provocat erori digestive.Comportamentul,cine stie, o aveanevoie de un motanel sa se imperecheze! happy

| Balan_Aannaa_1991 explică (pentru Doctorfishadi):

Este cam alintata cei drept. La mancare daca ii dau altceva in afara de whiskas nu imi mananca.Sta mancarea acolo cu zilele...si ea nu se atinge. Am sa fiu mai atenta la pliculetele de mancare umeda.O sa incerc sa nu o mai rasfat cu ele. cu toate ca in fiecare dimineata imi va cersi si ma va mieuna cateva ore bune. Va multumesc pentru raspunsuri happy

| IrinaAndreea a răspuns (pentru Balan_Aannaa_1991):

Whiskas-ul nu e bun deloc pentru sanatatea lor, cauzeaza o multime de probleme in timp. Incearca sa ii dai o hrana de calitate, cum ar fi Royal Canin. La inceput, amestec-o cu Whiskas si treptat reduci W si ii dai mai mult RC, pana se obisnuieste cu gustul si o mananca. Este un picut mai scumpa, dar se merita, pentru ca iti garanteaza o pisica sanatoasa. PS: Scuze ca mi-am permis sa iti dau acest sfat legat de hrana, dar nici eu nu stiam pana cand mi-am luat pisica de ce nu este bun Whiskas-ul. Poti sa cauti si tu pe Google pentru detalii.

| Ana-Maria_Stoica_1998 a răspuns:

Poate ca nu-i prieste mancarea respectiva! Dai sa manance mai multe feluri si vezi care-i place cel mai mult! Sau s-ar putea sa aiba probleme cu indigestia Cel mai bine este sa mergi cu ea la veterinar.

| euand a răspuns:

Si pisica mea s-a comportat asa o perioada.Am dus-o la veterinar si a spus sa nu o mai alint atat de mult pentru ca o sa fie si mai rau.despre mancare mi-a spus ca poate ii afecteaza creierul si de aceea a reactionat asa, sau poate daca mancarea a fost umeda si era cu particule mucegai.Asa mi s-a intamplat mie cu pisica si am fost mai atenta la ce ii dau sa manance. Acum se simte foarte bine!