| MessiTheBest99 a întrebat:

TPU am o zi proasta laughing am un acvariu cu pesti de vreun an si 3, 4, 5, 6 luni si nu aveau nimic dar azi toti au murit(in afara de sanitar) la scurt timp dupa ce am schimbat apa(unii se mai zbat) vreau sa aflu de ceeeeelaughing))))) de ce eulaughing) tineam atata la pesti le-am pus nume ii hraneam ii alintam de ce doamne de celaughing fundalaughing

Răspuns Câştigător
| Semy_5699 a răspuns:

Si eu am avut aceeasi problema cu pestii.Ai mei au avut un microb in apa si au murit.Cred ca asta au patit si pestii tai. Funda?big grin

10 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Apa proaspata poate sa-i omoare, sau mai bine zis clorul din ea. Cand vrei sa schimbi apa, trebuie sa pui apa de la robinet intr-un vas cu gura larga, si sa lasi cateva ore (sau mai bine peste noapte) descoperit, asa clorul iese din apa. Apoi, scoti pestii din acvariu si ii pui provizoriu intr-un alt vas, cu apa din acvariu, golesti si cureti acvariul, pui apa proaspata, incalzesti la temperatura la care trebuie si apoi pestii impreuna cu apa in pungi, lasi vreo 10 min sa se egalizeze temperatura apei inainte sa-i lasi sa iasa din pungi.

| SindyR a răspuns:

Probabil temperatura apei i-a "ucis'big grin altceva nu ar fi fost ce.
Bafta!

| PamPamGoesGreen a răspuns:

Chiar ca ai o zi proasta laughing pai ar putea fii de la temperatura apei daca spui ca au murit imediat ce ai schimbat apa thinking

| zuzyzuly a răspuns:

Cu ce recipient ai pus apa in acvariu? S-ar putea sa fi fost o urma de produs de curatenie in el.

| AiEnmaYuuki a răspuns:

E posibil sa fi fost batrani, dar esti sigur ca apa nu avea ceva? Pestii sunt sensibili la chimicale, si cei care sunt tinuti in acvarii sunt si mai vulnerabili.In plus e o posibilitate sa fi fost ceva in mancarea cu care ii hraneai.Fi foarte atent la pestii care ti-au mai ramas, si daca nu esti sigur de ceva poti vorbi cu un vanzator de pesti, sau cu un medic veterinar.Ai grija de eiwinking

| alin568429 a răspuns:

Probabil ca le-ai pus apa rece, ei fiind obisnuiti cu apa lorwinking

| MessiTheBest99 explică:

Scuze ca am puss fata care rade am gresit paranteza am pus laughing in loc de crying(((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((((

| MessiTheBest99 explică:

crying(((((((((((((((((((((((

| MessiTheBest99 explică:

Azi mama a facut curaterie poate a sarit un strop de produs de curatenie in iel

| BoghY30888 a răspuns:

Este de la sanitar, el face icre si acel icre se ridica deasupra apei si ii omoara pe restul pestilor pot muri chiar si ei