| 03052003 a întrebat:

TPU mi-am luat doua pisicute de la cineva.SUNT PLINE DE PURICI nu stiu ce s-a fac am incercat cu otet de mere in apa sa le omor puric eu sa le dau cu otet de mere pe blanita si nimic seara sunt curate iar dimineata sunt iar PLINE de purici nu mai stiu ce sa fac.
S-a le fac baie?
Prin casa am curatat FOARTE BINE in caz ca au sarit dupa ei.
Cam cat ar costa o deparazitare la un cabinet veterinar?
Cat timp ma voi mai chinui?
Am picaturi antipurici dar doar ii fac sa sara dupa ele si nu vreau purici prin casa.Plus am auzit ca daca sunt doua se pot linge una pe alta si ingera acea substanta.
Niste soluntii pentru a scapa de purici naturale imi puteti spune?
Dau funda daca raspundeti la toate intrebarile
Thank you

Răspuns Câştigător
| Linda724 a răspuns:

Sau poti incerca cu lamaie dupa urm. Reteta:
Pui 2-3 lamai in apa calda si le lasi asa 2-3 min.Scoatele din apa, spala-le cu apa fierbinte si taie-le in jumatati.Stoarce tot sucul din lamai(poti si cu storcatorul)si toarna-l intr-o sticla cu puverizator foarte curata.(ca si sticlele de solutie cu care pulverizezi). Imbaiaza pisicile cu apa si absoarbe uşor cu un prosop apa care a ramas pe blanita. Pulverizeaza sucul de lamaie pe blanita pisicutelor, treptat inspre radacina pana ajungi la radacina firului.Fa acest proces astfel incat sucul de lamaie sa fi ajuns pe toata blanita animalutului.Lasa-l 15 min. Sa isi faca efectul si clateşte usor blanita cu apa potrivita, apoi absoarbe din nou cu prosopul apa de pe blanita, inveleste-l usor intr-un prosopel pufos(exceptand ochii, boticul si urechile)dar nu uita sa i absorbi usor umezeala de la urechi, si las-o sa se uste natural.Este foarte important sa o invelesti pe corp fiindca si daca e cald, poate răci.

5 răspunsuri:
| Userrr a răspuns:

Mergi cu ele la veterinar.

| OoBunnyoO a răspuns:

Fa-le baie mai ales daca au doar cateva luni. Ia un sampon pentru animale, iar daca nu, doar cu apa normala. Si fa-le baie o data la cateva zile, iar in scurt timp vor scapa de ei.
In niciun caz nu le da cu vreo substanta pentru ca sunt prea mici.
Nu mai incerca cu otet, pudra sau altceva, mai mult le chinui si nu vei scapa de purici.
Iar cand mai cresc pe la 6 luni, le poti da singura cu picaturi. Nu trebuie decat sa te uiti o ora, doua la ele si sa ai grija sa nu se linga.

| WarriorCat a răspuns:

Rozmarin şi lămâie

Spre exemplu, îţi poţi îmbăia pisica sau câinele într-o infuzie de rozmarin. Cum se prepară? Foloseşte 300 de gr de rozmarin proaspăt şi fierbe-l bine. Lasă apa să se răcească atât cât să aibă temperatura optimă pentru îmbăiere. Apoi spală bine patrupedul cu această infuzie şi lasă-i blana să se usuce de la sine. Pe lângă faptul că animalul va mirosi a rozmarin (o iarbă plăcut mirositoare, de altfel), va scăpa şi de purici.

O altă metodă naturistă este folosirea lămâii. Taie în bucăţi o lămâie mare şi las-o în apă fiartă. De preferat e să laşi soluţia de pe seară pe zi, minim 12 ore. Apoi toarnă apa într-un recipient cu pulverizator şi stropeşte blana câinelui. Cu grijă să nu-i ajungă soluţia în ochi, întrucât îi va provoca usturimi căţelului.

Oţetul de mere şi lavanda

O linguriţă de oţet de mere în apa de băut a câinelui, ţine puricii deoparte. Oţetul nu e pe gustul unui astfel de parazit, motiv pentru care se va "gândi" de 2 ori înainte să-ţi atace câinele. Totuşi, dacă ţi-e frică de efectele pe care oţetul de mere l-ar avea asupra sănătăţii câinelui tău, îl poţi folosi într-o sticluţă cu pulverizator, în proporţie de 50/50 apă şi oţet pe post de spray antipurici.

În privinţa lavandei, e ştiut faptul că această plantă relaxantă şi plăcut mirositoare e duşmanul puricilor. Aşa că o poţi folosi în avantajul tău şi al câinelui, fireşte. Caută în farmaciile naturiste ulei de lavandă şi aplică 2 picături la baza cozii şi pe gâtul animalului. Are cam acelaşi efect pe care îl are şi eucaliptul din zgărzile antipurici ce se comercializează, însă nu e la fel de iritant pentru ochii animalului.

Un mic truc: atunci când îmbăiezi câinele, toarnă şampon întâi pe gât şi pe ceafă, apoi înmoaie blana câinelui în apă. Şi asta pentru că atunci când patrupedul e băgat în apă, puricii vor sări tot mai sus pe corpul animalului, în speţă pe gât şi cap, pentru a se salva. Dar dacă gâtul şi ceafa sunt deja ude, nu mai au unde sări.

http://www.animalutul.ro/......sica/1989/

| robandu99 a răspuns:

Cam 30 de lei deparazitarea. ajungi la 100 si ceva daca vrei si carnet de sanatate..eu zic sa incerci un sampon sau o pudra.o sa scape..bafta!

| Linda724 a răspuns:

Trebuie sa renunți la otetul de mere si sa nu pui vreo substanta pe ele fiindca sunt mici si vor fi afectate.Cauta un şampon special pentru ele şi spala-le dar nu foarte excesiv. Poti sa intrebi un veterinar, sau sa le deparatizezi(costul este de aproximativ 30 de lei).Ar fi indicat sa consulti un veterinar.Ai grijă sa nu le duci foarte des din casa, asa doar vei inrautati situati si nu le pune in contact cu orice fel de alte animale.Baftă!