| MissDeann a întrebat:

Un perus care nu mai vrea sa stea in colivie, tragand zilnic cu ciocul de zabrele foarte agresiv, ar putea sa-si rupa ciocul de tot? practic se automutileaza ca sa iasa afara, si gafaie de la efort. ce as putea sa fac sa il linistesc? l-am certat, am pus o carpa pe colivie, dar degeaba.

4 răspunsuri:
| William a răspuns:

Stai linistit, de joaca doar.

| Peridava a răspuns:

Da, isi poate rupe ciocul. Si daca si-l rupe nu se mai poate hrani. Perusul vecinei mele a murit din cauza asta. Nu stiu daca sa te sfatuiesc sa-i dai drumu prin casa sau sa mergi la veterinar. Poate ca veterinarul te poate sfatui.

| MissDeann explică (pentru Peridava):

Pai ii dau drumul prin casa, se calmeaza cand iese, dar nu il pot lasa non stop afara ca se desarta peste tot, mai mananca ce nu trebuie, deci trebuie sa stau cu ochii pe el si am si alte treburi.
nu are cu ce sa ma ajute veterinarul, poate cu niste sedative sa-i mai ia din agresivitate si energie.
ma gandeam sa-i dau cu ardei usturat pe zabrele, sa nu mai traga de ele cu ciocul.

| Peridava a răspuns (pentru MissDeann):

Da, stiu ca face mizerie. Veterinarul iti poate da sfaturi sau... sedative. Nu cred ca ardeiul iute este o solutie. Ciocul e os, nu simte gustul Si daca nu da cu limba... Poate ebine sa-i lasi un spatiu al lui: bucataria sau balconul. Undeva unde faci curat mai usor. Daca ii pui si o planta, chiar si un arbust care se usuca, va sta pe ea si va fi fericit.