| Girly97 a întrebat:

De cateva zile perusul nostru tot incearca sa scape din colivie. In prima zi am vazut ca a incercat sa ridice usita coliviei de trei ori ca sa iasa. Imediat ce i-am spus mamei a legat usita cu sfoara insa ieri am vazut ca s-a chinuit mult sa rontaie sfoara ca sa poata iesi din nou. Ma bucur ca acest perus este atat de inteligent incat sa stie ce trebuie sa faca ca sa iasa dar de ce dintr-o data a inceput sa vrea sa iasa din colivie? Pana acum nu avea nimic impotriva sa stea in colivie. Sta intr-o colivie mai mica decat perusa noastra de 9 ani pentru ca el nu are probleme cu picioarele. Perusa cea mare a fost nascuta cu probleme la picioare si nu poate sta bine pe ele. Am lasat-o in colivia cea mare pentru ca poate manca mai usor iar cand un prieten al parintilor ne-a dat noul perus am vazut ca perusa nu il placea si vroia sa il enerveze ciupindu-l incontinuu. De atunci stau separat dar ma gandesc ca poate perusului nu ii place cat de mica este colivia sa fata de perusa?

6 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Eu i-aș da drumul prin casă ca să văd unde vrea să se ducă. Dacă se duce la ea, i-aș lăsa să mai stea împreună dar supravegheați.

| Quassaar a răspuns:

Și eu am un peruș și este liber prin casă. Intra și iese când vrea el din colivie. Vrea să iasă pentru că simte nevoia de socializare, va căuta apropierea. Perușii sunt niste pasarele foarte sociabile. Este păcat să-l ți închis daca el îți dorește să zburde prin casă. Când i se face foame se întoarce singur la colivie.

| Girly97 explică (pentru Quassaar):

Mamei mele ii este teama ca se poate lovi de ceva, de aceea nu il lasa niciodata afara.

| Girly97 explică (pentru Quassaar):

Am si un husky siberian de 6 ani care desi este invatat cu perusii in colivie nu stiu ce le-ar face daca i-ar vedea zburand. Vine uneori la colivii si pupa perusii iar ei nu se tem de el. Eu stiam ca pentru caini papagalii sunt hrana.

| Quassaar a răspuns (pentru Girly97):

Daca îl ai în cușcă de cel puțin o lună de zile, mama poate să nu-și mai facă griji in privința lui. Cat stau în cușcă perușii își iau repere din camera respectivă. Dacă îi deschideți cușca trebuie supravegheat, cel puțin în primele zile. In acest fel vedeți care este relația lui cu cățelul.

| Vasiagp a răspuns:

Probabil ai ceva in colivie de care ii este frica. La fel au făcut perusii mei cand le-am pus cuibul.