| Gaby212 a întrebat:

URGENT!
Am un caine lup care se presupune ca a fost otravit de cineva.Acum 3 zile a inceput sa nu mai manance, apoi a vomitat ceva FOARTE verde (nu era bila, a vazut si veterinarul)... A vomitat o cantitate moderata de sange si a avut cheaguri in scaun. Veterinarul zice ca a ingerat otrava de rozatoare pe baza de anticoagulant si asta i-a provocat o hemoragie interna... Este pe tratament cu coagulant vitamina K, nu a mai sangerat de atunci. Medicul i-a dat facut si niste injectii cu vitamine si mai multe chestii pe care nu le cunosc. Problema este ca nu mananca deloc.In prima zi, imediat dupa ce a varsat, a mancat putina supa cu orez (recomamdarea veterinarului). De atunci, nu mai pune botul pe mancare, doar bea apa si urineaza. El se poate ridica si se tine bine pe picioare, latra daca vine cineva strain, dar e mai molesit, mai apatic. Astazi a facut ceva ce arata a sange vechi (oxidat) cu mucus, deci anticoagulantele si-au facut efectul si probabil acum elimina sangele din tract. A primit niste injectii pentru pofta de mancare, dar tot nu mananca.Sunt foarte ingrijorat, veterinarul spune ca e normal sa nu manance o perioada, dar ma doare sufletul sa il vad asa. A mai avut cineva o experienta asemanatoare? Daca e vreun cunoscator pe aici, mi-ar prinde bine un sfat!

P.S. catelul nu face febra, nu tremura, are doar simptomele pe care le-am precizat.

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Stai cu el cand mananca si vorbeste-i.
Cainii sunt sensibili la gesturi facute pentru ei.
Da-i eventual portii mici de mancare, dar de mai multe ori pe zi, ca stomacul si esofagul lui sunt ranite si nu poate avea cantitati normale de mancare.

12 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

E cum zice veterinarul, e chestie de timp. In cateva zile va minca, dupa ce organismul lui se va restabili. E bine ca se tine pe picioare, asta inseamna ca e destul de puternic, caci desigur ca va slabi in perioada urmatoare, odata ce nu va minca, si ca bea apa, apa e mult mai importanta decat mincarea, fara ea ar rezista mult mai putin. Plus ca la ciini lipsa apei e mult mai periculoasa decat la oameni.
Ce ar trebui sa incerci e sa ii dai lapte. Daca bea poti fi fericit, se va mentine bine. Plus ca laptele e un bun antidot impotriva otravurilor.
E normal sa te doara sufletul. Te-ai atasat de el, si cum nu il mai vezi asa puternic cum era, e logic sa iti para rau. Dar, stai linistit, isi va reveni. E mai puternic decat nebunia celui care a vrut sa il termine. Eu am avut doar 9 luni ciine in armata, tot lup, si atasamentul a fost atit de puternic, incit la liberare am plins cand m-am despartit de el. Sunt fiinte inteligente de care vrei-nu vrei te atasezi odata ce interactionezi cu ei.
Trebuie sa fii mai ciine ca ciinii sa otravesti un ciine, si mai ales unul nobil cum sunt ciinii-lup. Urit! Bine ca scapa, puteai sa il gasesti lat.

| Gaby212 explică (pentru cristi202):

Mersi mult de raspuns! Intr-adevar, daca nu eram pe faza sa vad cand a inceput sa aiba simptome....nici nu vreau sa ma gandesc! El e un caine mare, solid, l-am hranit cu carne cruda (din surse de incredere) si se tine bine. Acum nu vrea sa manance, orice ii dau... Dar bea lapte si apa in care am fiert carne, deci tot e bine.

| cristi202 a răspuns (pentru Gaby212):

Cu placere!
E bine daca bea lapte si apa in care ai fiert carne. Asa se poate tine binisor si o saptamana. Dar nu va dura mai mult de cateva zile. Pina ce corpul lui se curata de ce i-a facut rau. De aceea nici nu maninca, refacerea i-ar fi imposibila, i-ar ingreuna prea mult sistemul digestiv, care e asa de incercat acum, si chiar de ar minca, ar vomita.

| Gaby212 explică (pentru cristi202):

Pana la urma a mancat niste bucatele de carne, nu i-am dat mult ca astept sa vad cum le tolereaza happy Daca nu vomita, ii mai dau azi.

| cristi202 a răspuns (pentru Gaby212):

Fain! Înseamnă că își revine repede.

| Violleta2022 a răspuns:

Intremeaza-l un pic cu carne!
Fierbe niste carne de pui si putine vegetale si da-i sa manance cand mancarea este calduta spre rece.
Nu lasa oase de pui in fiertura, ca-i pot perfora intestinele si nu pune ceapa in macarea cainelui, ca moare.
Incearca sa-l tii in casa sau undeva unde ii este cald si bine, ca nu mai are energie sa se incalzeasca singur. macar 2 saptamani trebuie protejat, pana trece pericolul.

Din pacate, mai sunt si nemernici pe lumea asta, care nu se mai satura din invidie sau au ei suflet de jigodie, daca se apuca sa otraveasca un biet sufletel de animalut.
Am patit asa ceva de 2 ori si crede-ma, i-as bate pe aia care au indraznit sa faca asta, pana i-as lasa lati la pamant, macar sa sufere cum sufera bietul animalut.

| Gaby212 explică (pentru Violleta2022):

Multumesc pentru raspuns!
Hrana lui normala era bazata pe carne de vita/pui cruda. Veterinarul a zis ca acum sa ii dau fara os, dar nici asa nu vrea. I-am fiert carnea si a baut un pic din apa respectiva, tot e bine ca ia o parte din nutrimenti. A inceput sa bea lapte in schimb. E un caine foarte mare si solid, dar deja a mai slabit un pic ..are afara o cusca incapatoare si izolata foarte bine, i-am pus si o patura groasa. De frig nu imi pun problema, ca e destul de cald afara unde stau eu. happy

| Violleta2022 a răspuns (pentru Gaby212):

Da-i sa manace din mana carnea, fa orice este posibil sa-l vezi ca mananca mancare solida, ca sa se intermeze, ca apa si lichidele doar il hidrateaza.
Oricum, dupa o otravire de acest gen, stomacul lui ramane sensibil pe viata si va trebuii sa-i dai mai multa atentie si numai ce vezi ca-i place si mananca.

| Gaby212 explică (pentru Violleta2022):

Mersi pentru sfat, azi a mai mancat un pic. Isi revine incet-incet, ma bucur ca latra din cand in cand si are o postura dreapta...Nu mai sta chircit ca in prima zi, cred ca nu il mai doare.

| Gaby212 explică (pentru Violleta2022):

Catelul e bine acum, si-a revenit complet. happy

| Violleta2022 a răspuns (pentru Gaby212):

Ma bucur sa aud asta. Continuati sa-i dati numai mancare care nu-i raneste stomacul, ca nu-i vindecat, ii va lua cateva luni bune si feriti-l cat puteti, de oamenii rai.
Mutati-i cusca de langa gard, undeva ferit, mai langa casa, sa nu mai poata manaca ceea ce i-ar putea arunca cineva peste gard.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Gaby212):

Stai cu el cand mananca si vorbeste-i.
Cainii sunt sensibili la gesturi facute pentru ei.
Da-i eventual portii mici de mancare, dar de mai multe ori pe zi, ca stomacul si esofagul lui sunt ranite si nu poate avea cantitati normale de mancare.

| Gaby212 explică:

Din pacate sunt fel de fel de creaturi oribile care nu se pot numi oameni...