| anonim_4396 a întrebat:

Ajutor urgent! Bună ziua! Întâmpin o problema cu motanul meu de duminica trecută. De duminica refuza sa mănânce, zi in care a vomitat galben de 3 ori. Luni a vomitat inca o data. Marți ne-am prezentat cu el la dr veterinar care i-a făcut două injecții (nu știu ce anume) și ne-a dat să îl hrănim cu Royal Canin cereale gastrointestinale,pe care a refuzat să le mănânce. Miercuri i-a repetat acele două injecții și de data aceasta ne-a dat mâncare umeda tot de aceași categorie,pe care a refuzat să o mănânce din nou. Astăzi,pe lângă cele două injecții,a primit și o pastila dar in continuare refuza sa mănânce. In aceste zile l-am hrănit cu mâncarea recomandata de dr. dar înmuiata si pasata,ca sa i-o pot da forțat cu seringa.Ne-a spus că dacă refuză și astăzi să mănânce,ceea ce se întâmplă,mâine ii va face perfuzie. Precizez că e castrat, are 2 anișori și urinează normal.Pe lângă asta,ce poate fi? Înainte să dea semne că e bolnavior a rămas singur,cu hrana necesara și apă din belșug o zi si jumătate,timp in care a mâncat foarte mult, un plic de kit Kat și o conserva de pate la 100 gr K Clasic+câteva cereale. Ce pot face să mănânce? Ce poate avea? Ce sa fac să își revină, sunt disperata. Vă mulțumesc!

3 răspunsuri:
| EraserHead a răspuns:

Daca medicul veterninar nu poate rezolva asta ce putem face noi fara experienta? Dca vezi ca nu mananca in continuare mergi cat mai repede sa-i faca perfuzie pentru ca se va agrava. Probabil a mancat ceva stricat sau ceva otravit.

| HoneyBell a răspuns (pentru EraserHead):

Nu are decât mâncare proaspătă și nu are acces afara. I-am luat o pastila pentru viermișori,mă gândesc să nu fie și de la asta,dar nu am cum sa i-o dau până nu mănâncă. M-ai pus pe gânduri,sper sa nu se fi stricat mâncarea pe care i-am lăsat-o cât am fost plecați,era cald in casa.dar chestia e că a nu mai era strop de mâncare când am ajuns. Mâine ne prezentam cu el la doctor, până atunci îl hrănesc cu seringa, cu forța, că nu am de ales. îți mulțumesc mult, o să îi spun de mâncare veterinarului!

| EraserHead a răspuns (pentru HoneyBell):

Nu ai pentru ce. Sa fi sanatoasa/sanatos si tu si pisicul tau. O zi buna. happy