| asperger3 a întrebat:

URGENT
Pisica surorii mele a mancat un baton Kinder Bueno White. Ce pot face? Si ce poate risca? Mentionez ca era un baton. Ciocolata stiu ca poate ucide cainele sau pisica. Multumesc

15 răspunsuri:
| Bondarel99 a răspuns:

Nu se întâmpla nimic. Câinele meu a mâncat de foarte multe ori ciocolata, nu pentru ca i-am dat eu, dar umbla peste tot și face el cumva de mănâncă. Acum are vreo 12 ani și nu are nimic.

| Violleta2022 a răspuns:

Pisoii trebuiesc harniti de 3-4 ori pe zi, ca-s micuti si au nevoie de multa hrana,
Fiind tinuti flamanzi, manaca tot ce gasesc, asa se explica si faptul ca au mancat ciocolata.
Acum, nu stiu, posibil sa pateasca ceva manacand atata ciocolata, sau cine stie.

| asperger3 explică (pentru Violleta2022):

E un simplu baton micut pentru noi de 20 de grame. Azi a mancat bobite si din conserva de pisici un bol.

| Violleta2022 a răspuns (pentru asperger3):

Hraniti pisoi de mulet ori pe zi, ori bobite si un vas cu apa alaturi, ori hrana din conserva, dar trebuei sa fie de multe ori pe zi.
Faptul ca a mancat ciocolata, este pentru ca II ERA FOAME!
Un pisoi satul nu mananca nimic aiurea, ci este vesele si jucaus, dar daca este infoemtat, manaca ce gaseste. Hraniti pisoiul, pentru ca nu-i ajunge hrana!

| mudokins78 a răspuns:

Da unde ai mai auzit-o şi pe asta mă nene?
Chiar vă luaţi după toţi proştii?
Cum să moară o pisică sau câine de la un baton de ciocolată!?
Păi crezi tu că pisica ta nu ştie ce e bun?
Poate vroia să găsească Golden Ticket să meargă la Willy Wonka.

| asperger3 explică:

Ps. era in frigider, am mancat un baton si am uitat ambalajul pe masa(are tendinta sa se urce peste tot de la masa la aragaz)

| Mihai007005 a răspuns:

Stiu o persoana a carui catel manca bomboane cu alcool si se uita la filmulete cu animale happy /cainii mei au mancat si ciocolata au baut si suc si n-au nimic big grin

| asperger3 explică (pentru Mihai007005):

Normal ar fi sa nu le dai de loc. SPER ca nu se intampla nimc cu chestia asta...

| Mihai007005 a răspuns (pentru asperger3):

Nu le-am dat eu,aveam paharul si o ciocolata pe scara si s-au auto-servit :)) si oricum nu au patit nimic, sunteti prea protectivi si voi,cainii de pe strada mananca ce apuca si n-au nimic (majoritatea, cel putin in zona mea ) si voi va faceti mii griji ca a mancat cainele/pisica putina ciocolata, nici de voi nu aveti grija asa... daca pisica prezinta una dintre simptomele astea : voma, diareea, tensiunea arterială crescută, creşterea ritmului cardiac, excitabilitatea, colapsul du-o la veterinar
P.s :Sper ca nu te-am ofensat, dar asta e opinia mea, a
P.s.s: Uite cateva site-uri care poate te ajuta :
http://stiri.apropotv.ro/......i-12209398

http://iubimpisicile.ro/ciocolata-otravitoare-pentru-animalele-de-companie/

| Daenerys10 a răspuns:

Stai liniștită că nu moare. Posibil o sa fie agitata de la ciocolata

| asperger3 explică (pentru Daenerys10):

Thanks. Cel mai rau caz e agitata. E ciocolata alba cu 28 %.
PS. Sunt baiat

| Daenerys10 a răspuns (pentru asperger3):

Scuze nu am stiut

| EMaria a răspuns:

Eu am avut un câine care mereu mânca dulciurii si nu a pățit nimic! Sunt sigura ca nu o sa pățească nimic nici pisica de la un baton de Kinder!

| Buruiana_Alex_1997 a răspuns:

Dă-i lapte cu apa pentru diaree