| Anonimus12368j8 a întrebat:

Salut! Am 13 ani si de ceva timp am inceput sa mananc multe dulciuri de exemplu astazi am mancat un baton de ciocolata, un kinder bueno si 2 gume huba buba, bine nu in fiecare zi asa cateodata nu mancam de loc...Pot pati ceva daca am mancat mult zahar imi este frica sa nu fac diabet sau ceva?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

O sa faci daca continui asa. Ocaziile astea sa fie rare cu dulcele in exces

| sierra1 a răspuns:

Suntem copii - ne plac dulciurile și care-i problema?

| Iote a răspuns:

Nu sunt copil. Dar azi am simtit nevoia sa mananc doua batoane de ciocolata de casa. Nu mai mancasem de mult timp. Organismul cere uneori. Mai ales acum cand e frig. Nu exagera, numanca zilnic asa de mult si nu vei pati nimic.

| sierra1 a răspuns (pentru Iote):

" Iote: Nu sunt copil."
- nu-i bai, să-ți fie de bine... numa' nu sări calu'!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ti se strica dintii. Lasa zaharu si treci pe fructe

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Evident ca e rău. Nimeni n-o să vină aici sa iti spună că zahărul nu e dăunător. Majoritatea persoanelor consumă foarte mult peste cantitatea recomandată de zahăr(25g). Mai bine le înlocuiești cu fructe, dar chiar si daca vrei neapărat dulciuri, incearca sa scazi din ele și să le rărești. Adică in loc de doua batoane, scade la unul. Glicemia mare și dinții distruși de carii nu vor duce niciodata la ceva bun. Fiind dependent de zahăr, trebuie cu atat mai mult sa sporesti vigilența in ce priveste igiena orala! Să nu treaca zi fara cele 2 perieri pe dinți, preferabil si cu apă de gură. Bea multă apă.