| kennzor a întrebat:

Va rog frumos sa imi ziceti cum pot sa imi dresez cainele la varsta de 3 ani si rasa metis si personalitate nabadaioasa.
(p.s. as vrea sa imi spuneti unde se gasesc reviste de dresaj canin in tiisoara si pretul nas vrea sa treaca de 20 de lei FUNDA)

Răspuns Câştigător
| PiTbuLuL a răspuns:

Razvane ti-l poti dresa dar mult mult mai greu din cauza ca deja a ajuns la maturitate el trebuia dresat la varsta de 6 luni.Iti va fi greu...

5 răspunsuri:
| Gamerita a răspuns:

Cainele este deja mare, nu mai poate fi dresat asa usor. daca avea cateva luni sau un an puteai sa-l dresezi usor. si la chioscuri sunt reviste despre animale. de exemplu era doata o revista (nu mai stiu cum se numea ) despre caini. daca nu gasesti reviste poti cauta pe net. bfta

| LiviuuuXD a răspuns:

Cainii de peste 5-6 luni se dreseaza mai greu, iti voi da aici un link care sa speram ca te va ajuta: http://www.libertatea.ro/......83567.html
fara sa te coste nimic,si fara nicio revista. Dar totusi,nu ti-a venit ideea sa cauti pe net? Oricum, daca este nabadaios o sa iti vina greu, cauta o camera sau un loc unde nimic nu ii poate distrage atentia. Daca sunt in preajma televizoare, alte animale, oameni, galagie etc. ii vor distrage atentia, nu uita sa il recompensezi cu mancarea lui preferata dupa ce invata ceva nou.

| SaraJ a răspuns:

Pentru prima parte: este mai greu de dresat un caine de 3 ani, mai ales daca este "nabadaios"(ceea ce inseamna ca a fost rasfatat sau nu i s-au impus limite). Eu cred ca cel mai bine este sa-l duci, macar pentru cateva sedinte, la un dresor profesionist, astfel incat sa fii sigur de rezultate.
Cat despre publicatii, gasesti si pe net destule ponturi. Dresorul meu preferat este Cesar Milan - "The dog whisperer" de pe N. Geographic. Are destule documentare pe care poti sa le urmaresti.

| ChristinneK a răspuns:

Am aceeasi problema cu cainele meu are tot 3 ani iar cand a fost mica am rasfatat-o, dormea cu mine in pat si cam asta a fost marea problema am citit intr-o carte pe care am primit-o de la un medic veterinar insa nu am aplicat acele exercitii pe catelusa iar acum regret nespus e neastamparata, nu ma asculta si alte lucruri, scria in carte ca daca am lasat cainele sa doarma in pat cu mine cand era mic, atunci cainele va crede ca sunt gen din haita sa si poate sa se comporte cum vrea cu mine.Eu am decis sa o duc la un dresor costa putin cam 5-6 mil in banii vechi dar totusi daca asta inseamna ca se va comporta ca un caine normal fara sa ma evite atunci fac orice pentru cainele meu si cred ca asta ar trebui sa faci si tu, nu vad alta alternativa eu am incercat si cateva exercitii dupa net insa nu mi-a iesit. Iar daca totusi vrei sa alegi alta cale eu iti recomand cartea pe care am primit-o eu "Ghidul cresterii puiului de caine"este de la editura PURINA, e pentru puisori dar te poate ajuta.Succes

| dony89 a răspuns:

Poti sa incerci aici, mie mi-a dat sfaturi gratis cu nemiluita http://cartedresajcanin.cabanova.com/