| anonim_4396 a întrebat:

Va salut! Mie imi plac cam toate animalele, dar in special cainii.Si parintilor mei le plac animalele, dar nu sunt de acord sa-mi iau un catel.Am 15 ani si sunt destul de responsabil pentru varsta mea.Inteleg ca ingrijirea unui animal nu este usoara ( dar merita ). Am uitat sa mentionez ca stau la bloc.Sincer si mie mi se pare "aiurea" sa tii in caine in casa dar atata timp cat il plimbi nu cred ca ar fi vreo problema... Voi ce credeti?

9 răspunsuri:
| Bacemi a răspuns:

E destul de dificil cu un caine la bloc. Nu e atat de usor. Se poate dar numai daca iti doresti asta mai mult decat orice. E o mare responsabilitate si trebuie sa iti sacrifici timpul liber pentru ingrijirea lui. Atunci cand va trebui sa pleci la o petrecere sau in alta parte vor trebui sa aiba grija ceilalti de el si nu cred ca vor fi prea incantati.

| Alina a răspuns:

Eu am 18 ani si ai mei nu ma lasa sa am caine in apartamen(la casa din alt oras am). Si eu am avut o perioada in care imi doream foarte mult un catel, insa nu stiu daca as suporta sa-l scot de 3 ori pe zi afara, apoi sa-i fac baita dupa fiecare iesire...gandeste-te cum ar fi sa ai un catel si sa trebuiasca sa-l scoti afara pe vremea asta laughing la inceput vei fi incantat, dar gandeste-te bine daca nu-ti va scade entuziastmul pe parcurs happy

| gabryel a răspuns:

Ia-ti o pisica, pe aia nu mai trebuie sa o scoti afara asa des o poti lasa in balcon sa ia aer si e mult mai economica si mai jucausa sau un catel dala de buzunar (nu mai tin minte cum se numeste rasa) ala nu creste mai mare decat un penar si ii este de ajuns tot apartamentul pentru a face miscare. Eu stau la curte si am 3 caini si o pisica (am mai avut 4, dar le-au calcat masinile), si nu e prea mult de munca cu o pisica, ii dai strictul necesar, un loc al ei si mai te joci cu ia sa nu moara de plictiseala. Sper ca te-am ajutat, cu ceva.

| Black a răspuns:

Daca stai la apartament si nu vrei sa alergi cateva ore pe zi afara iti recomant un caine mic, pentru ca cei mari au nevoie de mult alergat ca altfel se imbolnavesc (li se atrofiaza muschii)
Daca ai rabdare sa il scoti de cel putin 3 ori pe zi sa zic ca daca chiar nu poti si nu poti sa il scoti de 3 ori poti sa il scoti si de 2 ori dar e mult mai bine pentru el de 3 ori, nu e aiurea sa tii un caine in casa... considera-l ca pe un membru al familiei xD
Eu iti zic ca merita doar daca poti sa il faci pe el fericit, pentru ca el te va face pe tine fericit, mai ales daca e si el tongue
Succes in convingerea parintilor xD probabil vei avea mult de munca laughing
Bafta!

| Black a răspuns:

Nu trebuie sa dai milioane pe luna looooooooooooooool
@crysa2807 Cum dadeai tu milioane pe luna looool? ce caine ai avut? saint bernard? marele danez? sau ce rasa lol?
Ce ii cumparai pe luna? lol? zgarda si lesa extensibila in fiecare luna?

| cryss_1828 a răspuns:

Mai asteapta.Si eu mi-am luat caine cand aveam tot 15 -16 ani si asa ziceam si eu dar in timp desi il iubesc ca pe ochii din cap poate ca l-am mai neglijat. Unui caine ii trebuiesc ft multe vitamine, daca vrei mancare de buna calitate costa mult, vaccinuri etc.crezi ca ai tai vor fi de acord sa dea milioane lunar pentru un caine? Iar despre tine ce pot sa zic.la inceput esti incantata etc dar la un moment dat o sa incepi sa il neglijezi (poate) pentru ca vei fi la scoala, daca ai tai sunt la servici el se va simti singur, poate va incepe sa roada. poate ca vrei sa iesi cu prietenii sau sa dormi la vreo prietena si nu vei putea pentru ca ai caine.Nu zic ca e imposibil dar iti zic din proprie experienta ca odata ce iti iei un caine ai MARI responsabilitati.Inainte imi ziceau si mie altii si ziceam ca voi face fata, ca voi fi responsabila etc dar uneori am momente cand as vrea sa raman la iubitul meu acasa si nu pot pentru ca ma opreste Sharky, ca are nevoie sa iasa afara si de plimbare.Sau saracu cere afara sa se joace iar eu sunt prea obosita dupa ore si nu prea am chef. Daca iti iei un catel te sfatuiesc sa iti iei ceva de talie mica pentru ca celor mari le trebuie ft ft multa miscare si daca nu ii chinui ft mult si chiar se pot imbolnavi anumite rase. happy Sper ca ai inteles ceva din ce-am scris.

| cryss_1828 a răspuns:

Black daca am postat ce am postat inseamna ca stiu ce vorbesc, si daca nu ma crezi mai intereseaza-te si tu. Si nu, am mai spus undeva ca am Labrador.Lunar doar pe mancare dau 3 milioane ( atat este sacu ) + vitamine, calciu + controalele la veterinar + vaccinuri, deparazitari samd.winking

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cred ca trebuie sa renunti.eu am doi responsabili de 19 -si 17 ani, si o responsabila de 9 ani care au vrut catel. le-am luat. dar trebuia sa ma scol de 3-4 ori pe noapte ca scancea si voia in pat, ca voia sa-si faca nevoile pe hol, ca voia sa manance.etc.eu si sotia avem servici, e greu, fiindca i-am crescut pe ei mari, acum trebuia sa avem grija si de catelus, si era obositor. l-am dat inapoi.cine crezi ca sufera dupa el? eu si sotia. ei nu au nici o treaba.

| B3cKham a răspuns:

Pei nu vreau un caine de talie mare... Vreau un caine mascul cu blana frumoasa si micut sa fie dragut nu sa creasca marebig grin...Cred ca ai exagerat cu "milioanele". sunt BAIAT