| Andre a întrebat:

Voi ce ati alege intre caine si papagal? adica ce vi se pare mai convenabil pentru bloc?(care sunt avantajele si dezavantajele)...si de ce alegeti acel animal... Multumesc Anticipatwinking :*

Răspuns Câştigător
| cryssa a răspuns:

Am avut papagal si momentan am caine
papagalii sunt dragutilove struck, dar foarte galagiosi si fac multa mizerie
eu ii tineam pe ai mei pe balcon
dar mult mai dragut e un cainelove struck
daca staai la bloc, ar fi convenabil sa iti iei unul de talie mica
eu am bichon maltese
nu naparleste, nu face in casa, nu latra noaptea
il scot afara de vreo 2 ori iarna si mult mai des in restul anului
partea proasta la caine este ca este in calduri primavara
si sare pe tot ce apucalaughing
sincer, iti recomand un caine, se ataseaza de tine si e mult mai amuzant decat niste pasari in cuscawinking

5 răspunsuri:
| Siracuzia a răspuns:

Buna!
Ambele sunt niste animale minunate. Iata cateva avantaje si dezavantaje:
papagalii stau tot timpul in cusca, nu prea ai cum sa te distrezi cu ei
in schimb nu fac multa mizerie si nu trebuie sa ii supraveghezi tot timpul
sunt un pic cam galagiosi
cateii trebuie dusi de doua ori pe zi afara sa isi faca nevoile
primavara si toamna naparlesc
sunt niste adevarati prieteni

| Dash a răspuns:

Daca papagalul nu este vorbitor eu as alege cainele!
Intr-adevar un caine e mult mai greu de ingrijit decat un papagal, dar e si mai frumos, adica cu cainele te poti juca, il poti mangaia, etc. Papagalul sta mai mult in colivie si nu poti decat sa te uiti la el ca la pesti intr-un acvariu.

| claudiu12_9253 a răspuns:

A-si alege papagal daca vreau sa nu ma stresez toata ziua cu animalul... dar daca vrei pentru companie si joaca etc. alege un caine happydar este mai greu de ingrijit.

| deyna10 a răspuns:

Eu as lege cainele...papagali is ciudati

| Camelikkka a răspuns:

Eu as alege papagal. Cainii fac mult zgomot, isi fac nevoile prin casa, si de fiecare data cand deschizi usa ei ies si alearga pe scari. papagalii sunt zgomotosi, dar daca ii acoperi cateodata cu o patura ( pe colivie) nu mai fac zgomot. Si nu sunt asa costisitori!