| Maxiela a întrebat:

Ce alegeti ca tableta intre Ipad si Samsung si de ce? Care sunt avantajele/dezavantajele? Dar internet pentru tableta, care e cel mai convenabil? Are cineva internet pentru tableta de la cosmote ca sa imi dati detalii.

Răspuns Câştigător
| fresHZoNe a răspuns:

Samsung clar happy
Motive?
1. android este un sistem de operare open-source si poti face absolut tot ce vrei cu el; iOS este atat de limitat inca nu poti descarca o melodie mp3 sau sa faci alte operatiuni fara sa te legi mereu la calculator (ceea ce mi se pare aberant pentru anul 2013)
2. majoritatea aplicatiilor de pe iOS sunt acum si pe android - multe le gasesti cracked si nu mai trebuie sa platesti pentru ele.
3. internetul cosmote merge foarte bine (cel putin cel utilizat de mine pe o tableta Motorola xoom)
4. se mai poate adauga un card de memorie in cazul in care doresti mai mult spatiu, la ipad nu ai sa vezi asa ceva niciodata.
5. ai posibilitatea de a utiliza si alte cabluri usb fata de cele originale (in cazul in care esti la vreun prieten sau in vacanta si ai uitat cablul original acasa) pentru ca sunt compatibile, la ipad trebuie sa folosesti DOAR cablul lui
6. lista poate continua...
iPad sau iPhone sunt doar pentru "basini" ca sa ma exprim mai pe romaneste.

| Maxiela explică (pentru fresHZoNe):

Am inteles ca tableta Samsung tab 2 de 10 inci ar fi cam slaba la poze. Desigur aud diverse pareri despre ipad si Samsung contorversate si contradictorii, incat nu stiu ce sa mai cred. Tu ce crezi?

| Maxiela explică (pentru fresHZoNe):

De asemenea intre ipad si ipad mini ce diferente sunt. Stiu ca azi e fita sa ai orice de la Apple, dar prietena mea are un iphone 4 si e multumita.

| fresHZoNe a răspuns (pentru Maxiela):

Pai aia este o tableta mai "veche". Eu iti recomand Samsung Nexus 10 ( http://www.gsmarena.com/samsung_google_nexus_10_p8110-5084.php )
Am avut-o in mana si pot sa spun ca m-a uimit cat de clar poate sa se vada si cat de bine se misca. Camera, dupa cum vezi si tu in descriere, este foarte buna, 5mpx. In general camera unei tablete este mult mai slaba decat a unui telefon.
Eu am avut iPhone, iPad si stiu ce inseamna. Nu as mai cumpara asa ceva in viata mea! Bani aruncati aiurea pe fereastra.

| fresHZoNe a răspuns (pentru Maxiela):

Observ ca tinzi spre Apple. Atunci iti sugerez sa iti iei un iPad 3 sau 4 si ai sa vezi ca plangi dupa acei bani aruncati aiurea. Fara jailbreak nu vei putea face mare lucru pe ea. Mai nou, Installous nu mai are serverele deschise, deci nu iti vei mai putea instala aplicatiile full free (care in iTunes sunt cu plata).

9 răspunsuri:
| maryusmono a răspuns:

Eu unul as alege Samsung pentru doua motive principale: costa mai putin si la sistemul de operare android nu sunt obligat sa platesc pentru majoritatea aplicatiilor (precum la Apple).

Ca o recomandare de tableta Samsung daca ai nevoie: http://bit.ly/11w3XtW

| Maj3stic89 a răspuns:

App vrei sa iti cumperi un telefon de fite sau un telefon accesibil ca pret sa isi faca treaba.Si sa nu crezi ca daca ai Apple esti tare sa ai un telefon scump, cele mai scumpe telefoane sunt de la Vertu.

| fresHZoNe a răspuns (pentru Maj3stic89):

Vorbea de tablete pretenash happy

| Maxiela explică (pentru fresHZoNe):

Dar de aceasta tableta ce spui?
http://www.flanco.ro/......negru.html

| Maj3stic89 a răspuns:

Ca tablete iti sugerez Asus performer camera foto buna.