| pocandpoc a întrebat:

Voi ce ati alege. Pui Cane Corso sau Amstaff.NU stiu la care sa ma decid. Multumesc! As aprecia sfaturile voastre.

6 răspunsuri:
| Karinakari99 a răspuns:

Eu aş alege pui cane corso.Mi se par mai dragălaşi decât amstaffii.

| Anduta_1569 a răspuns:

Daca vrei cu adevarat sa fii un stapan bun trebuie sa fii hotarat.Cei de pe internet nu trebuie sa aiba influenta asupra viitorului tau caine.Nu te lua doar dupa cum arata, asigura-te ca una dintre cele doua rase ti se potrivesc ca si caini.Fiecare rasa are nevoie de un anumit tip de stapan.Cum un Amstaff are nevoie de un stapan activa,calm si impunator,asa si un Westiw are nevoie de un stapan hotarat si sigur si care are o grsina sa-i puna la dispozitia cainelui pentru sapat.Ti-am dat aceste doua rase ca exemplu pentru ca ambele sunt de tip terrier(le place sa sape, sa goneasca animale mai mici si sa alerge), spre deosebire de Cane Corso care nu este de acelasi tip.
Ti-am spus asta pentru a-ti da seama de faptul ca, chiar daca aceste doua rase sunt asemanatoare la fizic, sunt de fapt doua rase diferite.Cauta standardele pe net.

| RedNose a răspuns:

Depinde ce cauti la un caine, daca ai mai avut experienta cu cainii in trecut, daca esti in stare sa te impui in fata unui caine din cele doua rase sau poti sa faci fata oricarei situatii neasteptate fara sa intri in panica sau sa-ti frica sa te apropii.

Eu as alege amstaff-ul, dar si cane corso e o rasa deosebita. Ambele rase au un regim special:
-sa ai peste 18 ani
-trebuie inregistrat la politie fiind in art. 2 in ordonanta privind detinerea de caini cu potential agresiv sau periculos
-sa mai ai experienta cu alti caini inainte
-sa nu-ti fie frica de caini si sa stii sa reactionezi intr-o situatie neasteptata(atac la caini/oameni)
-timp liber sa-l aloci doar cainelui
-sa stai bine financiar pentru al creste decent
si nu in ultimul rand rabdare de fier. Un caine adult este exact cum a fost invatat de mic. Se mai spune ca, cainele este oglinda stapanului.

| viotedy a răspuns:

Cane corso.E mai bun de paza, mai impozant, mai frumos.

| Medenet_Daniel_1969 a răspuns:

Pui cane corso

| AlmaTheAmstaff a răspuns:

Amstaff.
Spun din propia experienta.
Sunt niste caini loiali,iubitori,isi iubesc stapanul nespus de mult, nu se prea intelege cu ceilalti caini, dar sunt unii care se inteleg. Dacă sunt invatati de mici in compania unei/unor pisici nu vor avea nici-o treabă cu ele. Rasa asta mai este numita si DĂDACĂ. Datorită faptului că iubesc foarte mult copii, deci daca ai o familie cu copii iti poti lua un Amstaff. Doar că ai grijă, să il duci la dresat. La Amstaff trebuie sa ai peste 18 ani,să ii faci cip, vaccinari, deparazitări etc, să il inregistrezi la politie(obligatoriu), să ai botnită la el cand vă plimbati altfel se riscă amenda.Este un caine foarte activ si jucaus deci trebuie sa ai timp de el. Are nevoie si de o hrana foarte bună. Eu imi hrănesc Amstaff-ul cu Royal Canin si ii merge foarte bine. Doar că si mancarea de caini bună, costă cam mult.Deci ai de lucru daca doresti cu adevărat această rasă.Nu lua in seama cand cineva iti spune ai grijă că acest caine e periculos etc etc. Nu este adevarat, este periculos doar daca il faci tu sa fie asa, să il pui la lupte, antrenamente etc. Rasa asta de caini este una foarte frumoasa!