| คиค a întrebat:

Voi cum i-ati convins pe parinti sa va cumpere un catel?
Care credeti ca sunt temerile parintilor in luarea acestei decizii?
Tata este de acord dar mama nu vrea. Spune ca miroase urat, si ca va roade intregul apartament, si ca v-a roade incaltamintea, si ca este absolut deloc de acord, desii vreau un catel Bichon Frise.
Am vorbit cu tata ca la vara sa cumparam unul. Eu sunt absolut convinsa ca voi avea grija de el, am citit tot ce poate fi citit despre catei.
Credeti ca am vreo sansa ca mama sa se ataseze de catel? Eu cred ca este irezistibil un ghemotoc de puf ce miroase a laptic love struck, voi ce spuneti?
La voi cum a fost?

Răspuns Câştigător
| ViVi a răspuns:

Uite sa iti spun poveste mea
eu stau la apartament si mi-am luat o pisica acum 3 luni bunica nu a fost de acord desi m-am rugat de ea
am zis ca o sa am grija de el etc...
nu o vrut
intr-o zi am luat o pisicuta si am adus-o acasa desi o fost surprinsa nu lo dat afara deoarece nu avea suflet desi nu o vorbit cu mine o zi ca zicea ca face prin casa etc
am invatat pisicuta sa faca la tavita sa fie curata etc si cu timpul bunica a prins iubire si chiar ii place pisica
happy
acum sa nu te iei dupa mine poate nu ai sanse ca mine
dar vorbeste cu ei frumos sa nu incepi sa te certi ca nu e rost etc
si le spui ca Si asa ar trebui sa ii spui ca Un copil care creste in compania unui animal de casa este mai responsabil, invata de timpuriu sa respecte celelalte vie si odata ce iei cainele te stimuleaza sa te joci cu el sa nu mai stai la calculator asa de mult sau la tv ceea ce bine faci si plimbare si nu esti toata ziua la calculator si tv sau alte lucruri...si ar trebui sa ii spui ca asta e cea mai mare bucurie a ta te face mai bucuroasa mai responsabila happy etc
si ca astai bucuria ta... si ii mai spui un lucru uite lasatil o luna macar si sa vedeti ca o sa am grija de el si o sa fie curat si o sa dezvat sa roada etc
succes

16 răspunsuri:
| anad a răspuns:

Sper sa nu te superi pe mine dar cam ar avea si motive de ingrijorare mama.Nu e chiar simplu sa ai un catel in apartament.Este ca un nou membru in familie si tine cont ca traieste 15-20 ani. Tu vei pleca in excursii, vacanta, la scoala, facultate, serviciu si el trebuie sa remana in grija cuiva.Nu poate fi lasat singur mai mult de 8 ore. Da, roade(al nostru a ros si usa-l-am lasat singur-, si ciorapi, si telefonul, si papuci). Mai latra si se supara vecinii, trebuie dus afara si cand nu esti tu acasa, se mai imbolnaveste etc.Sa nu crezi ca nu il iubim dar vroiam sa stii ca nu e usor.Trebuie deci sa vrea cu adevarat mama (de atasat se va atasa sigur ca ti se lipesc de suflet si de nu vrei)altfel va fi tot suparare si scandal.

| Milk Swan a răspuns:

Pai, au intrat hotii, si nu erau amandoi de acord. Dar dupa ce au furat, au zis "DA". Si uite asa. Dar IL/O luam la primavara. Apropo, ia-ti un pui, de 2-3 saptamani. Adopta-l/cumpara-l in PRIMAVARA! este cel mai bun anotimp si varsta pentru. ei! Crede-ma, verisoara mea este medic veterinar!
Si in plus, nu roade mobila daca il iei de mic, si il inveti ce e bine si invers. Stiu cateva trucuri pe care le poate invata in 2-3 zile. Contacteaza-ma: milk. swan@yahoo.com
Daca pe un perus il poti invata sa-si faca nevoile intr-un loc (http://www.latifa.ro/......ngur-loc), putem sa invatam un cine chiar mai usor! Ti-am scris: contacteaza-ma la milk. swan@yahoo.com!

| LiLlYAnNe a răspuns:

Cazul asta e si pentru mine crying. La mine nu accepta parintii, mai ales tata. Iar cum ai spus dd9em4, daca nu il convingi pe tata meciul e pierdut. Tata nu vrea, nu mai am ce sa-i fac. Pina il voi convinge imi traiesc viata mea.Sa fiu putin mai responsabila big grin.

| hottweet a răspuns:

"Credeti ca am vreo sansa ca mama sa se ataseze de catel? "
asa zicea si mama, ca nu-i place, ca nu vrea, si dupa ce mi l-a luat nici nu se mai desparte de el.

| ღ♥ღuLyღ♥ღ a răspuns:

Pe mine mama nu ma lasa ori ce-ar fi. Zice ca sigur nu o sa am girja de el si o sa imi ori cum foarte greu pentru ca a avut catel in apartament...

Nici nu voi mai incerca pentru. ca nu imi va lua am 2 papagali si nu le pot face curat singura la ei oricum si am avut si un hamster la acre puteam sa ii fac singura dar nu aveam unde sa il pun si trebuia sa il tin eu deoarece mama a zis ca ea nu pune mana pe ei. Sper ca parinti tai sa iti cumpere pana la urma

| anonimmmmm a răspuns:

Trebuie sa-i convingi ca tu vei fi responsabila de ingrijirea catelusului, si ca iti doresti tare mult sa ai un animalut de casa.Eu asa am facut, le-am promis ca eu voi avea grija de el, parintilor le e frica ca pe linga responsabilitatea care o au fata de tine vor avea si un catelus pe capbig grin.

| ◕‿◕Al3xUtZa◕‿◕ a răspuns:

Aceeasi intrebare e potrivita pentru mine straight face nici p mine nu ma lasa mami laughing este 7, 8 mil eu una n-am nici o sansasad

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai dreptate. s-ar putea ca ea sa-l iubeasca cel mai mult.asa spun toti pana iau contact cu un animal, ca roade ca miroase, ca fac par, dar se obisnuiesc cu ideea, ca doar de aia sunt animale.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu am aceasta problm mama si ar vrea dar tata nuuuu de parca lar manca un mik catel eu iubesc bichoni maltezi sunt niste gheme de lana ii iubescbig grinkissmult succes

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai mama ar vrea un catelus chihuahua dar nu e sigura ca e bine va rogg da-ti idei sai conving tata ar vrea

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si mie mi se intampla la fel.nu-ti face griji.rogal pe tatal tau mereu si poate vei avea.asa fac si eu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu vreau tot un bichon frise.Mama este de acord pe jumatate.la fel si la mine zice ca roade mobila, o sa faca mizerie etc... tata nu prea e de acord caci mai avem un catel dar acela este ciobanesc german si este deadreptul gigant si plus ca in carnetul sau de sanatate scrie la proprietar numele tatalui meu si tata zice ca o sa imi iau cand o sa am casa meacryingdar eu zic sa ne convingem parintii prin faptul ca o sa trecem examenele si ca o sa fim cuminti etc. sper sa mearga!

| AneZniP a răspuns:

Eu nu l-am cerut niciodata dar parintii tot timpul cred ca roade mobila si isi lepada blana peste tot si fac mizerie etc. PA! floriccicca

| dd9em4 a răspuns:

Deci cu o astfel de situatie m-am confruntat si eu acu 2 ani.Mama a ajuns sa iubeasca cainele mai mult decat mine desi ii era frica sa nu ramana si ingrijirea cainele responsabilitatea ei.Asigur-o ca, cainele este responsabilitatea ta asumata si ca esti capabila sa ingrijesti inca o fiinta. Apoi daca reusesti o sa aiba mult mai multa incredere in tine si in capacitatiile talebig grin Daca l-ai convins pe tata, meciul e castigatbig grin Sarbatori fericite!

| ESET a răspuns:

Sii eu am un Huscky Siberian happysi nu mi-a fost greu sa imi conving parintii pentru ca ei au avut o groaza de animale in casa laughingdeci a fost simplu big griniti urez BAFTA happy

| andrada94 a răspuns:

Poate ii e frica ca nu o sa te mai ocupi de invatat si ca o sa stai doar sa te joci cu catelusul
Poate ii e frica ca o sa iti faca prin apartament pana o sa ii stabilesti un loc pentru asta. Poate ii e frica ca tu nu o sa mai stai sa cureti dp el si o sa o lasi pe ea sa faca asta
Poate ii e frica ca va distruge tot prin casa.

straight face

eu iti urez BAFTA sa o poti convinge pe mama talove struck

sa ne spui ce ai facutlove struck