| คиค a întrebat:

Doresc sa-mi achizitionez un catel(bichon frise), si desii am citit mult, as dori cateva sfaturi de la cei care au un catel acasa. As dori sfaturi cum ar fi: de cate ori pe zi trebuie scos un catel afara, daca este adevarat ca o perioada de timp da la vaccinare nu trebuie scos afara si daca este intr-adevar asa cate zile, daca le ia mult sa se obisnuiasca cu scosul afara (deoarece stau la apartament), etc. Un sfat mi-ar fi de mare ajutor in luarea acestei decizii. Va multumesc!

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Un catel trebuie scos afara de cel putin 3 ori pe zi, din care cel putin una din plimbari sa fie mai lunga. Gandeste-te de cate ori te duci tu la toaleta... Pentru el plimbarea, pe langa recreere, mai inseamna si nevoi fiziologice.
In perioada de dupa vaccinare catelul devine sensibil la boli. Prin vaccinare se introduc virusi modificati in organismul lui, virusi cu care trebuie sa lupte. Daca poti sa-l scoti in zone in care nu intra in contact cu alti caini, poate iesi mai repede.
In ce priveste dresajul de baza (cat ii ia sa-l invete), depinde de cat de istet si cat de ascultator e cainele, dar si de cat de bun "profesor" esti tu. Poate varia de la 1 saptamana, daca te ocupi foarte mult de el, sau, in cazuri grave, nu invata niciodata (daca nici stapanul, nici cainele nu colaboreaza). Bafta