| Skrilllexx a întrebat:

Vreau pareri si sfaturi despre cainele din rasa Beagle! Sunt foarte curios daca se poate dresa, personal, sa fie agresiv ( in limita bunului simt ) nu am asteptari de pitbull, doar limita strictului necesar! Dau Funda!

5 răspunsuri:
| Serree a răspuns:

Din cate stiu Beagle sunt agresivi, incapatanati dar si foarte loialii.

| RedNose a răspuns (pentru Serree):

Beagle-ul nu este agresiv deloc,sunt foarte sociabili,prietenosi atat cu strainii cat si cu alte animale.

De la o astfel de rasa nu poti scoate ce vrei. Trebuia sa te fi orientat spre alta rasa, nu neaparat pitbull, dar un chihuahua, pechinez sau boxer puteai avea asta fara sa faci nimic, fiindca asa sunt ei. Am avut de-a face si cu chihuahua si cu pitbull si-ti spun ca chihuahua e de 100X mai agresiv la oameni si animale decat un pitbull, el fiind la caini, in general, dar poate fi si o mata daca e dresat corespunzator.

| Serree a răspuns (pentru RedNose):

Am citit intr-o revista pentru cainii de rasa Beagle scria foarte clar ca sunt cam agresivi.Altfel nu ma bagam la o intrebare zicand ceva din capul meu.

| RedNose a răspuns (pentru Serree):

Data viitoare citeste mai multe articole, abia apoi tragi concluzia. eu zic ce scrie in standard-ul rasei, el fiind cel mai important.

http://www.akc.org/breeds/beagle/index.cfm
http://www.fci.be/uploaded_files/161g06-en.doc (Alert, intelligent and of even temperament. Amiable and alert, showing no aggression or timidity.)