| anonim_4396 a întrebat:

Ce rasa de caine mi s-ar potrivi dintre cainii de marime medie-mare si sa nu fie agresiv cu mine sau strainii dar sa imi poate procura protectie in cazuri speciale? Am 15 ani si nu am experienta mare cu cainii doar am avut grija uneori de unii...NU VREAU SA AUD DE BEAGLE, BICHON SAU ALTE "PISICI" DIN ASTEA dar nici de pitbull sau rottweiler... Specific:sa nu aiba mult par! Maxim ca ciobanescul german(lup alsacian)! Multumesc anticipat! Vreau raspunsuri serioase daca se poate de la adulti cu copii!big grin

39 răspunsuri:
| T7uk a răspuns:

Ai uitat sa zici la "pisici" Chihuahua laughing. Un Chow-chow ar fi bun si Pitbull fiindca nu este agresiv. Are un prieten de al meu un Pitbull si poti sa-i faci ce vrei ca nu se supara. "Agresivitatea" depinde strict de stapan si de cum este educat cainele indiferent de ce rasa este.

| baicu_1517 a răspuns (pentru T7uk):

Ma gandisem la amstaff care e cea mai apropriata ruda cu pitbulul dar si la pit bull... spune-mi tu cum sa ii conving pe ai mei sa imi ia pitbull...bineinteles ca o sa ii fac testul campbell

| T7uk a răspuns (pentru baicu_1517):

Sincer chiar nu stiu asta... laughing eu incerc sa o conving pe mama de 3 ani si n-am reusit sad.

| dracu14 a răspuns:

Ciobanesc mioritic(femela)

| baicu_1517 a răspuns (pentru dracu14):

Nu incape in apartament..am zis caini medii! nu uriasi! This is a huge dog!

| dracu14 a răspuns (pentru baicu_1517):

Am zis femela, femela e medie, masculii sunt mai mari si in general blana mare ii face sa para mari, eu am ciobanesc mioritic(femela)si am un apartament cu 2 camere...

| baicu_1517 a răspuns (pentru dracu14):

Ok..si eu am apartament cu doua camere! As vrea daca poti sa tinem legatura sa te mai intreb despre caine!

| Flynn2001 a răspuns:

Eu tot recomand rottweiller sau pittbull. Sunt caini grozavi. Sunt copil si am de ambii. Ce zici de ciobanesc carpatin?

| baicu_1517 a răspuns (pentru Flynn2001):

Cati ani ai? bai ala nu incape in apartament! ciobanesc carpatin are mamae si e un animal...

| Flynn2001 a răspuns (pentru baicu_1517):

Doar nu vrei sa tii un caine in apartament!

| baicu_1517 a răspuns (pentru Flynn2001):

Nuuuu... il tin in dulap...

| PiTbuLuL a răspuns:

Mai baicule ai zis ca vrei un caine care sa te protejeze si ce vorbesti prosti? Dobermanul nu e agresiv?rolling on the floor)).Mai copile dobermanul este un caine facut pentru paza daca te tot documentezi de ce pui intrebarea asta? Ar trebui sa stii daca tot te documentezi atata.Si unde vrei sa ti un caine de talie mare sau medie? Un apartament cu doar cu 2 camere e mic pentru un caine de talie medie sau mare. Daca tot te documentezi atata si sti asa multe.

| baicu_1517 a răspuns (pentru PiTbuLuL):

Scuteste-ma cu inteligenta ta...Din astia ca tine sunt pe toate drumurile asa ca fa pasi!

| PiTbuLuL a răspuns (pentru baicu_1517):

Eu nu ma dau inteligent ma copile.Ca vad ca tot dai critici ca te-ai documentat atunci de ce mai pui intrebare asta ma inteligentule?

| pnker a răspuns:

Labrador e foarte ok.

| baicu_1517 a răspuns (pentru pnker):

Imi place si labradorul dar ma gandeam la ceva mai altfel...gen doberman.am facut 3 teste pentru cainele potrivit si imi iesise doberman...

| pnker a răspuns (pentru baicu_1517):

Dobermanul are comportamentul foarte asemanator cu al unui rottweiler. Asa ca daca din cauza asta eviti rottweiler, si doberman ar fi de evitat.

| baicu_1517 a răspuns (pentru pnker):

Dobermanul nu este un caine foarte agresiv...rasa asta incepand de acum multi ani si-a pierdut mare parte din agresivitatea genetica datorita incrucisarii cu alti caini..mai documenteaza-te happy..nu evit rott dar nu imi place..este prea dur pentru mine nu ca eu as fi un crai sau vreun macho

| OhMyGod a răspuns (pentru baicu_1517):

Hmmm..de ce nu te duci si iei unul de la adapost? Eu am unul de la adapost, e frumos si foarte cuminte, are 7 ani si nu a dat nici un semn de agresivitate..decat daca sare un caine la el sau o persoana atunci sare si ea, si am testat in joaca si nu sare, doar daca e serios

| baicu_1517 a răspuns (pentru OhMyGod):

Pai da dar asa imi asum riscul ca nu stiu daca e bolnav sau daca e scund ...nu imi plac caini scunzi happy. oricum incurajez adoptiile si faptele de caritate pentru orice animale

| grasuN a răspuns:

Bulldog american

| OhMyGod a răspuns:

Golden retriever, Labrador, dalmatian.ciobanesc austalian

| baicu_1517 a răspuns (pentru OhMyGod):

Dalmatianul are mare probabilitate de surzenie si de aceea poate deveni brusc un caine periculos si agresiv! ..ciobanescul australian e dragut dar are prea mult par pentru apartament. golden retriever si labrador sunt misto

| Flynn2001 a răspuns (pentru baicu_1517):

Dalmatianul agresiv?! laughing

| baicu_1517 a răspuns (pentru Flynn2001):

Mai informeaza-te! stiu mai multe despre caini decat iti poti imagina.

| baicu_1517 a răspuns:

Nu ma mai tratati ca un incepator..chiar daca nu am inca caine invat in fiecare zi despre multe rase si cresterea lor din 2011! Iar cei care recomanda rott sau pitt :nu mai faceti asta..se vede ca vreti sa fiti smecheri sau cool pentru lume doar pentru ca va plac niste rase de caini sau le aveti!

| Flynn2001 a răspuns (pentru baicu_1517):

Eu nu vreau sa fiu cool in lume. Crede-ma, nu poti tine un caine in apartament! Eu am incercat. Iti distruge casa! Am avut un labrador in apartament. Apropo, de ce nu iti plac rottweilerii?

| baicu_1517 a răspuns (pentru Flynn2001):

Nu ca nu imi plac dar pana si eu ditamai animalul nu cred ca pot tine un rott daca il apuca dracii pe strada plus ca nu am 18 ani, cauta in legea politiei romane

| BelzebuthMaui a răspuns (pentru baicu_1517):

Daca stii atatea despre caini si esti asa de pretentios, nu isi are rostul intrebarii tale aici, vad ca mai mult stai sa comentezi. Uita-te la pug, sunt rari in Romania.

| baicu_1517 a răspuns (pentru BelzebuthMaui):

Am cerut o parere! Si nu sunt pretentios imi spun parerea si voi mi-o puteti asculta sau nu e alegerea voastra! Daca nu iti convine nu imi mai scrie! Si nu sunt rautacios acum..nu vreau sa imi devii dusman sau sa fim antipatici unul altuia dar puteai pur si simplu sa zici un caine si gata...nu sa te iei in gat cu mine..si faza ca situ atatea despre caini nu era pentru tine..era in comparatie cu ce imi zisese flyn pentru ca sunt constient ca unii dintre cei care ai raspuns la intrebarea asta stiti mai multe ca mine...multumesc pentru raspuns oricum

| BelzebuthMaui a răspuns (pentru baicu_1517):

Nu m-am luat "in gat" cu tine, ai luat-o prea personal. Nu ai de ce sa-mi devii dusman, nu-ti da prea multa importanta, suntem pe un site, suntem straini si ti-am recomandat pug. Nu te-a tratat nimeni ca un incepator, ai comentat aiurea si te poti astepta ca altii sa intervina fiind totodata impartiali. Cu placere.

| NesquikZZZ a răspuns:

Eu am doberman e forate cuminte si ma apara dar sa nu-l lasi niciodata singu sa te urmareasca pentru ca s-ar putea sa le fie frica si dobermanul ii ataca direct la gat ca se simte incoltit. Sper ca te-am ajutat.

| kajaku94 a răspuns:

Eu zic sa iti iei un hasky pentru ca e dragalas si este destept big grin

| baicu_1517 a răspuns (pentru kajaku94):

Scuze...urasc husky!

| kajaku94 a răspuns:

Forta hasky

| Elizuu a răspuns:

Labradorul este cel mai taree!

| Dwaine a răspuns:

Cred ca un labrador retriever ar fi potrivit: http://ro.wikipedia.org/wiki/Labrador_Retriever

| alexandra02 a răspuns:

Eu as zice Labrador...acum, cum zici tu, nu o sa fie cainele meu! poti sa cauti poze cu labradori si o sa vezi ca sunt SUPER draguti!:*happy sper ca am fost de ajutor!

| baicu_1517 a răspuns (pentru alexandra02):

Multumesc de raspuns