| Denny_Denisa_2001 a întrebat:

Vreau realitatea! merita sa dau atatia bani pentru o chinchilla(cincila/sinsila)? Ma pot juca cu ea adica chiar sta langa mine si altele de genu sau cum ii dau drumu se ascunde sub dulap? laughing Adica ma documentez tot citesc si recitesc dar parintii zic ca este un animal salbatic, miroase, este foarte scump si ca nu se merita...Sau marog au zis ca daca gasesc o persoana care il doneaza sau in jur de 5-60lei ei imi dau bani dar in cazul in care ma plictisesc de el ce fac?
peste tot aud pareri gen e super animal. straight face Eu atat imi doresc sa stiu, dupa achizitionarea animalului cam care ar fi costurile lunar pentru intretinere, musca,cat de urat miroase, cat de des i se schimba asternutul, cat nisip pentru baie, talas (asternut) si granule consuma timp de o luna si cand o scot din cusca ma pot intelege cu ea sau fuge cat mai departe de mine?
Dau fundita la toate intrebarile mele(care nu au fundita data)celui care ma ajuta la aceasta intrebare, i le daruiesc lui pe toate pentru fiecare intrebare rolling on the floor

11 răspunsuri:
| rocket1204 a răspuns:

Buna! Orice animal necesita atentie si ingrijire. In primul rand ia in considerare daca esti o persoana responsabila. Am vazut ca ai primit un raspuns in care ti se spune ca o pisica necesita numai graunte. Fals! Pisica nu trebuie sa manance graunte decat in primele 7 - 8 luni de viata deoarece scopul acestora este sa le dezvolte pisicilor o dantura sanatoasa. Ea este carnivora, iar grauntele sunt facute din cereale in mare parte. Sunt stapan de pisica de 18 ani si motanul meu are multe nevoi de cand a imbatranit. Tine seama ca un animal este excat precum un copil mic: asa cum un pui de om are nevoie de iubire, educatie, atentie si igiena, asa si animalul are aceste nevoi. Pe copil il duci imediat la medic daca apar pobleme de santatate. Asa ar trebui sa se intample si cu orice animal ai avea. Ia in considerare faptul ca la un moment dat tu si parintii veti pleca in vacanta. Cu cine lasi animalul? Nu mereu poti gasi pe cineva care sa-ti ingrijeasca animalul corespunzator si nu poti lasa casa pe mainile oricui. Poate un caine il mai poti lua in vacante, desi sunt rare locurile unde accesul este permis cu animalele de companie. Un animal nu este al tau ca un obiect si numai pentru amuzament. Este o fiinta vie cu simtiri, nevoi si dorinte. Chiar si o igoana, pisica ori soricel va fi speriat cateva saptamani pentru ca a schimbat mediul, are nevoie de timp sa inteleaga ca il/o iubesti, ca acolo gaseste tot ce-i trebuie. Te rog sa mai iei in considerare faptul ca indiferent de animal, va imbatrani si exact cum si noi oamenii devenim mai fragili si mai neajutorati la batranete, asa patesc si animalele. Indiferent de animalul pe care ti-l doresti trebuie sa iti iei angajamentul ca-i vei fi alaturi mereu. Nu-l poti arunca la batranete cand nu mai are energie si este bolnav dupa ce ani buni ti-a adus bucurie.

| Denny_Denisa_2001 explică:

Ce? laughing) Tu ai citit intrebarea?

| Chiper_Roxana_1990 a răspuns:

Pot sa iti spun din proprie experienta, fiindca am 2 chinchille. In primul rand, daca iti iei acest angajament, ti-l iei pe o perioada lunga fiindca o chinchilla traieste in medie 20 de ani. In al doilea rand, o chinchilla are nevoie de o cusca mare si sa-i acorzi timp liber in casa, casa pe care trebuie mai intai sa o pregatesti pentru o chinchilla fiindca rod orice si se baga si in cele mai mici gauri. In al treilea rand, o chinchilla nu o sa stea niciodata la joaca sau la mangaiat cum sta o pisica sau un caine pentru ca, in esenta lor, sunt animale vanate deci sunt foarte sperioasa si nu suporta sa fie luate in brate. Eu le am pe ale mele de cand aveau o luna si sunt obisnuite cu mine, vin si se catara pe mine si stau pe piciorul meu dar tot nu le pot lua in brate mai mult de 1 minut. Daca vrei un animal cu care sa te joci, ia-ti o pisica. In privinta intretinerii si mirosului, costul initial este destul de mare fiindca au intr-adevar nevoie de mult spatiu. De mirosit, nu miroase, daca ii faci curatenie des, asa cum ar trebui de fapt. Eu le construiesc o cusca mare acum dintr-un dulap vechi. Eu imi iubesc chinchillele si nu le-as da pe nimic dar repet, o chinchilla nu o sa stea niciodata sa te joci cu ea si nu o sa vina niciodata la tine pentru afectiune.

| Denny_Denisa_2001 explică (pentru Chiper_Roxana_1990):

Si totusi...m-ar interesa si cat ma costa mancarea talasul nisipul...pt o luna.Cat de des schimb talasul ala.am si sisici si caini rolling on the floorDar eu imi doresc ceva, mai altcevawinking Si daca tot sui ca ai chinchile, sunt pereche? Adica vei avea pui?

| Denny_Denisa_2001 explică (pentru Chiper_Roxana_1990):

As putea sa le tin si afara? adica sa le pun cusca in curte

| Chiper_Roxana_1990 a răspuns (pentru Denny_Denisa_2001):

Nu, in nici un caz. Nu e atat de usor pe cat crezi. In primul rand ca le trebuie o anumita temperatura cat de cat constanta. De exemplu, daca ai mai mult de 28 grade Celsius in casa risti sa moara. La fel si daca temperatura scade sub 18 grade. In plus dureaza ceva pana le imblanesti si pentru asta trebuie sa petreci cel putin 2 ore pe zi cu ei. Pe langa asta au nevoie de timp supravegheat in afara custii. Din cate spui, chiar cred ca nu e pentru tine o chinchilla. Sunt animale destul de greu de crescut si costisitoare. Numai cusca te va costa peste 500 de lei pentru ca nu ii poti tine in orice.

| Denny_Denisa_2001 explică (pentru Chiper_Roxana_1990):

Cusca o iau de la un crescator cu vreo 50lei si ma gandeam la varianta cu tinutul afara din vina mirosurilor.Nu mirose? La cat timp schimbati talasu?

| Chiper_Roxana_1990 a răspuns (pentru Denny_Denisa_2001):

Nu miroase si nu au evoie de talas, nu sunt hamsteri. Dar ti-am mai zis, din ce intrebari imi pui nu sunt pentru tine. O chinchilla nu o sa stea niciodata la tine in brate sa te joci cu ea cand ai chef. Le dai drumul si fug si se ascund. In plus e o responsabilitate pe termen lung fiindca pot trai 15 ani. Ce faci cand te plictisesti? Si o sa te plictisesti.

| Chiper_Roxana_1990 a răspuns:

Nu, eu am doi fratiori, Chilly si Flash ii cheama, cu personalitati foarte diferite. Flash e tupeist, alearga in toata casa si vine la tine pe cand Chilly e mai reticent, dureaza ceva pana se apropie de tine si se sperie la cel mai mic zgomot. Acum sper ca sunt de acelasi sex, e destul de dificil sa iti dai seama cu ei si cu rozatoare in general. Cea de la care i-am luat era convinsa ca are 2 femele pana intr-o zi cand s-a trezi cu pui. De mancare, eu le dau mancare speciala pentru chinchilla care este 30 ron parca (stiu ca exista si alte marci dar nu sunt ok, asta e strict pentru ei si contine cantitatea exacta de vitamine si proteine de care au ei nevoie) iar nisip iau de la hornbach cu 15 ron. Baie le poti face mai des sau mai rar (in nisip, sa NU uzi niciodata o chinchilla) depinde de cum reactioneaza pielea lor si cat de tare se usuca. Ai mei sunt ok asa ca le-am confectionat eu o baita pe care le-o las tot timpul. Au nevoie de fan proaspat tot timpul si apa schimbata in fiecare zi, preferabil apa plata sau lasata peste noapte intr-o sticla. La temperaturi mai mari de 30 de grade fac soc termic, asa ca vara trebuie sa ai grija. Iar in privinta rasfatului, sau ce mananca pe langa mancarea lor speciala...nu prea multe. Au un sistem digestiv extrem de sensibil si pot muri de la o simpla bucata de morcov. Pe ai mei ii rasfat cu o stafida uscata pe zi pentru fiecare, o bucatica mica de mar pe saptamana pentru fiecare si cam atat

| zanghetsu a răspuns:

E un animal costisitor, scump, sperios si necesita prea multe cheltuieli financiare lunare. Tie iti trebuie o pisica/catel nu o chinchila. O pisica spre exemplu ne e salbatica e gratis si necesita doar graunte.Nu merita sa iei un animal de care esti aproape sigura ca o sa te plictisesti, acum probabil esti si ocupata cu scoala si mai incolo nu o sa mai ai chef de ea.Îti recomand o pisica.

| Denny_Denisa_2001 explică (pentru zanghetsu):

Am2pisici 2 caiini iar pana azi am avut si un iepuras.Dar eu imi doresc ceva neobisnuit