| ღღBomBonikNuMitaALLyღღ a întrebat:

Vreau sa adopt un catel Bishon Havanez
sau Bishon Maltese
Funda.De unde pot sa adopt? Please unii oameni au vreo 4 catei de rasa iar eu u am niciunul va rooooog. Dau funda maaaare+vot oricee.Imi doresc foooarte mult asa un catel(si nu trebuie sa fie numai-decat de rasa pura)P. S. Sunt din Bucuresti

3 răspunsuri:
| sufletzel a răspuns:

Dar o vila si un maybach gratis nu vrei? K sunt oameni care au mai multe vile si mai multe masini scumpe...
Tu chiar crezi ca vei gasi bichon sa adopti?
Hello! Un bichon poate ajunge si la cateva sute bune de euro si tu il vrei gratis?
Tu daca ai avea pui de bichon i-ai da gratis? Stii cat investeste un stapan de catea in ea inainte, in timpul si dupa fatare? Muuuuuuulte milioane. Poate nici nu isi acopera costurile investitiei cu ce ia pe catei...
Si tu vrei gratis?
Si de ce ma rog rasa pura? Stii cat bagi in fundul unui caine? Si mai ales al unui caine de rasa? Vreo 2 milioane pe luna. Si daca nu iti permiti sa cumperi unul, cum o sa-ti permiti sa il intretii asa cum trebuie? Sau il vrei de moft? Sa stii ca nu e o jucarie de plus pe care sa o pui intr-un colt si gata. Are nevoie hrana, haine, tuns, vaccin, jucarii, vitamine, patut, si asta e doar inceputul. Esti sigur ca faci fata din punct de vedere financiar?
Si mai e vorba si de miscare. Ii poti acorda 2 ore pe zi pentru plimbare si joaca? Si nu miscare in jurul blocului.
Si unii oameni au mai multi caini pentru ca isi permit din punct de vedere financiar si stiu sa se ocupe de ei. Intai invata ce presupune a avea un caine si in special un caine de rasa si apoi vei realiza ca esti penibil cand spui ca vrei sa adopti un bichon. O persoana care stie cum se ingrijeste un asemenea caine, 100% sigur nu ar cere unul gratis.

| Alex4322 a răspuns:

Buna, cred ca te pot ajuta: am o catelusa bichon havanez care se afla la bunicii mei din Zimnicea.Eu stau in bucuresti.Catelusa mea are acum 4 luni, si la anul in noiembrie o voi da la monta.Si daca imi va mai ramane un catelus fara stapan te voi anunta.
P.S.: Rasa e destul de pretentioasa, deci sa ma contactezi cand vor aparea probleme.Catelul alb e 330 lei, crem 320lei, negru 300lei si patat 300lei.In cazul in care catelul ta va fi subnutrit, obez, ranit, agresiv, sperios etc...Va fi confiscat