| Idklol a întrebat:

Vreau sa cumpăr un câine, mai exact un Yorkshire terrier iar proprietarul mi-a arătat o poza cu burta acestuia. El mă atenționat că acesta are niste puncte pe burta negre. Am căutat pe net și spune ceva de hiper pigmentare dar îmi este frica sa nu fie ceva mai grav si sa dau banii degeaba, mă poate ajuta cineva? este URGENT PS câinele este vioi, nu ii cade parul sau nu are sângerări

7 răspunsuri:
| dullcat a răspuns:

Imi pare rau sa te anunt, dar animalele de rasa oricum sunt predispuse la tot felul de boli grave, prin urmare degeaba cantaresti situatia acum.Este rezultatul inmultirii animalelor timp de sute de ani, iar la unele rase, mai ales astea micute si dragute, este mai nasol decat la altele. Enjoy.

| anonimg a răspuns:

Eu sunt împotriva câinilor în casă. Și sunt împotriva existenței câinilor considerați periculoși. Deținerea unui câine periculos reprezintă o dovadă de ură față de oameni.
Iar deținerea oricărui animal în casă reprezintă lipsă de igienă în acea casă, chiar dacă vietatea va fi spălată zilnic. Un câine se linge peste tot, și la urmă și pe stăpânul lui pe față.
Animalele trebuiesc să stea la curte, și legate.
Iar cine iubește mai mult animalele decât oamenii, dragostea aceasta este bolnavă, nesănătoasă.
Cautăți un hobby folositor care să-ți dezvolte mintea, creativitatea. Atașamentul față de ceva sau cineva nu înseamnă că și este bine, folositor. Că noi oamenii ne putem atașa și de persoane care au prieteni sau care sunt căsătorite; ne putem atașa de țigări și băutură; ne putem atașa de jocuri de noroc; ne putem întovărăși cu persoane care ne conduc la lucruri rele. Așa stau lucrurile și cu atașamentul față de animale.
Noi trebuie să luăm exemplul Domnului Hristos. El a creat animalele, și ne-a învățat că trebuie să le ajutam când acestea sunt în nevoie. Dar El nu a avut legături cu ele, și S-a folosit doar de o măgăriță la intrarea în Ierusalim. Noi trebuie să trăim pentru oameni, nu pentru animale.
Nu trebuie sa facem din animale vreun fel de terapie; căci atunci L-am exclude pe Dumnezeu din viața noastră, pe Acela care ne vindecă.
Timpul nostru trebuie folosit în scopuri mai bune care ne dezvoltă. A pune în pericol pe semenii noștri dezvoltă în noi ură față de oameni, chiar dacă acum ne jurăm că aceasta nu există în noi și nici n-ar exista. Trebuie să privim lucrurile mai adânc decât sunt ele la suprafață, și la viitorul îndepărtat. Atașamentele greșite, îndreptate într-o direcție aparent folositoare, va duce întotdeauna la rău, chiar dacă acum nu vedem răul. Poți vedea că bărbații și femeile care s-au atașat de animale când erau copii, poți vedea că ajunși la maturitate, acești oameni sunt străini față de oameni. S-au atașat atât de mult de necuvântătoare încât ei au ajuns să nu mai comunice și să fie sociabili.
Noi nu trebuie să urâm animalele; dar Dumnezeu nu le-a creat ca să ne atasam de ele în detrimentul socializării cu semenii noștri, și nici să le băgăm în casă. Animalele trebuiesc să stea la curte, și în grajduri și cotețe. Dacă nu avem așa ceva, atunci nu înseamnă că trebuie să le băgăm în casă. Noi trebuie să ne limităm la spațiul și timpul pe care le avem.

| Furnicuta000 a răspuns (pentru anonimg):

Nu te supara dar ai luat-o rau pe aratura in ultimul timp.
Si despre ce rasa periculoasa vorbesti ca omul vrea sa-si ia un yorkshire nu un pitbull

| anonimg a răspuns (pentru Furnicuta000):

Dar nu mă supăr deloc. Chiar este scris: "Lovească-mă cel neprihănit, căci lovitura lui îmi este folositoare."
Așa și aici: dacă am greșit, cer să fiu corectat.
Animalele trebuiesc ținute tot timpul la exterior. Legătura cu ele într-un apartament, în cameră, nu este sănătoasă. Nici pasărea în colivie și nici peștii dintr-un acvariu nu înseamnă dragostea pentru animale. Și nici creșterea și dezvoltarea acestora în scopul afacerilor, în a face bani. Și cu cât oamenii cumpără mai multe animale, cu atât se va dezvolta comerțul cu ele. Animalele nu sunt pentru comerț.
Mai mult, necuvântătoarele sunt ca niște copii și trebuiesc tratate ca atare, fie că le adoptăm fie că plătim pentru ele. În cazul de față, petele de pe burtă fac ca acest animal să ajungă la groapa de gunoi pentru că va fi respins de toți oamenii; iar comerciantul ce credeți că va face cu o marfă stricată decât să o arunce la gunoi. Îl ține oarecum legea să nu facă asta la propriu; dar dacă nu este văzut, credeți că nu o va face?
De aceea zic: comerțul cu animale trebuie să dispară. Ele sunt ca niște copii și au nevoie de aceeași îngrijire și de același timp, și de aceeași bani.

| Idklol explică (pentru anonimg):

Ok,și răspunsul meu la întrebare unde e?

| Parakeets a răspuns (pentru anonimg):

Îți dau dreptate. happy
Dar mai mult îți dă
https://youtu.be/RRj6OXfIRr8?si=0KaV78vk9LYnWpIN

https://youtu.be/L60-v9vOjbs?si=fYwrDx4w-rGFT1fa

Nu știu care sau în care spune despre câini, dar băiatul asta spune cam ce spui și tu. Mă rog, sfânt, pentru că la ei în Rusia, el este Sfânt. happy

Acum nu știu tu, de ce religie aparții, dar din oricare faci parte, îmi cam place ce spui sau gândești. happy Așa că, spor la propovădui Numele Domnului oricine oi fi. Dar nu ca în Inchiziție, te rog. happy

Însă aș aduce totuși doar un argument la ce ai spus tu, că totuși câinii agresivi sau mă rog, un câine de pază, ar fi totuși indicat în ziua de azi, la curți și pe unde oamenii stau la grădină și casă. Pentru că lumea a înebunit. Am înțeles și de ce însă spui asta, că da, practic în fața lui Dumnezeu noi trebuie să fim binevoitori și nu exact oamenii care am ajuns azi, să ne facem o vilă, să punem acolo tot luxul și să ne ascundem în acea casă de restul umanității, însă eu totuși, recomand acei câini de pază la curți. Mai ales dacă să zicem acolo locuiește doar femeie singură sau o femeie cu copii singură. happy
Părerea mea.
Dar da, respectându-l și pe acel câine de pază.

Dar apreciez și mai mult că tu poți accepta critica. Și da, cred că Dumnezeu vrea să vadă această atitudine în noi. Dar din păcate eu una nu am reușit să ajung până acolo. La critică, sufletul meu și viața mea s-au sfărâmat. Adică eu din cauza criticii am zile când devin paralizată la casă. Nu pot ieși din casă sau nu pot face nimic. Așa că, ești un exemplu pentru mine. happy
Ține-o tot așa, că o să ajungi în Rai. happy

| Parakeets a răspuns:

Ok, ca idee eu sunt de aceeași părere cu Userul AnonimG, dar cum am susținut mereu pe aici, că respect pe toată lumea și încerc pe cât pot să nu fac judecăți.
Deși de multe ori și eu îmi doresc un câine la bloc, dar doar din cauza depresiei și a singurătății. Însă uneori îmi spun că nu e normal și chiar nu e normal cum a luat amploare fenomenul "canino-uman".

Însă cum am văzut tu nu ai primit un răspuns la întrebare și eu una deja m-am lovit pe aici pe TPU de judecată la întrebări, în loc de răspuns, oricare ar fi el. Deci sunt conștientă că asta e nevoia ta și da, chiar ai nelămurirea asta. Și te înțeleg și legat de bani, că nu ne dau afară din casă și azi există și mulți samsari care nu știu din ce să mai facă mânării.

Ca idee, m-am uitat și eu pe net, că nu cunosc rasele de câini deși de rasa asta mai auzisem prin jocul PixWord, nu sunt printre favoriții mei, ca aspect laughing) dar din ce am tot văzut poze pe net, ei sunt creți, cu mai multe culori de brun și negru și m-am uitat și la 3D -ul de pe Google și tot așa are burtica, cu multe pete și mai multe culori. Încât mi-e greu să cred căci chiar ar fi vizibile niște pete. Sau și dacă sunt, eu una aș zice că nu e nimic grav, să nu te sperii.
Argumentele mele pentru care ți-aș spune să iei câinele ar fi :

-vânzătorul ți-a și spus de acele pete, deci asta mă face să cred că omul a spus tot ce are bun și rău câinele;
-dacă ai și citit și ai idee că nu ar fi ceva grav, păi e un motiv în plus să fii pozitiv;
-dacă spui că l-ai și văzut și nu pare să aibă simptome grave, un alt semn că poți avea încredere;

Ca un sfat și singurul lucru pe care-l pot face ca să-ți dau un răspuns cât de cât la întrebare, ți-aș sugera, să-l ceri doar pentru o zi, să-i lași vânzătorului ceva ca și garanție, și să-l ții o zi, două la tine în casă și așa vezi și cum se adaptează. Poate până la urmă descoperi că nici nu ți poți asuma răspunderea pentru el sau cine mai știe, poate nu-ți mai place și vrei cu totul alt câine. happy
Iar așa poți încerca și vânzătorul. Dacă refuză categoric, cine știe, poate e vreun șarlatan până la urmă.
Cumpărare înțeleaptă! happy