| marett16 a întrebat:

Vreau sa imi cumpar un bichon maltez de la un magazin Animax. Am auzit ca la multi oameni care au cumparat de acolo le=au murit animalutele. Este adevarat? Ati patit careva?

Răspuns Câştigător
| sufletzel a răspuns:

Da, este f adevarat. Sa-ti spun si de ce. Pt ca nu au vaccinurile facute, desi ei zic ca da. Si in fiecare zi fiecare crescator aduce cate un pui si il pune cu alti pui adusi de alt crescator si seara il ia acasa. Si exista risc fff mare sa se imbolnavesca unul de la altul si sa duca boala si fratilor de acasa. Oricum e stiuta regula ca puii pana nu termina toate 3 vaccinurile nu au voie afara sau sa ia contact cu alte animale in afara de mama si frati.
Deci, nu te sfatuiesc sa-l iei de acolo. Mai bine cauta un particular care are catei si il iei de acolo. Eventual vb cu el dinainte sa fete cateaua sau imediat ce a fatat si ii zici ca te ocupi tu de vaccinurile puiului pe care il alegi. Si asa poti sa si negociezi pretul. Daca il iei din magazin il iei la pret fix si plin de cine-stie ce boli.
Eu asa am facut, am luat catelul, m-am ocupat de vaccinuri si acum are 7 luni si e cel mai vesel si mai sanatos catel.
Bafta! Si sa ai mare grija de el! App, te sfatuiesc sa-ti iei fata, e mult mai afectuoasa si mai ascultatoare. Baietii sunt mai independenti si tot timpul in cautare de gagici, fetele doar de 2 ori pe an.