| AngelInTheNight_6349 a întrebat:

Vreau sa imi iau un golden retriever ce parere aveti despre el cine mai are? sa imi spuna ceva despre el

7 răspunsuri:
| glamour a răspuns:

Un caine foarte sociabil si foarte cuminte daca e educat cum trebuie. am un golden in cartier, o femela superba, e dresata si foarte cuminte, daca o supara vreun caine cearta si isi arata coltii dar nu se repede. ii trebuie miscare unui astfel de caine, merge sa il cresti la bloc dar sa nu stai la garsoniera, sa ai ceva spatiu si sa aiba parte de miscare zilnica si plimbari lungi. ia-ti cu incredere, sunt caini sociabili si usor de dresat fata de alte rase. daca ai grija sa il socializezi de mic nu vei avea nicio problema.

| abcdefghijk1234567891011121314151617 a răspuns:

Buna!
Eu ador acea rasa! Imi place foarte mult. Nu am, dar cand imi moare cainele actual am sa vreau on Golden Retriever.
Uite ceva despre el:
http://ro.wikipedia.org/wiki/Golden_Retriever
http://www.animale.ro/caini/golden-retriever

Daca te hotarasti sa iti iei un Golden, vei avea nevoie si de un nume pentru el, uite aici cateva idei:
http://www.catei-de-vanzare.ro/articole/Nume-de-caini-10.html

Stiu ca ultima parte nu e chiar la subiect, dar m-am gandit ca te-ar ajuta.
Funda?

| AlinaOneDirection a răspuns:

Constitutia: aspect stralucitor, corp robust, patratos, cu un spate scurt si drept
Blana: deasa, lunga, ondulata
Culoare: auriu deschis sau inchis
Coada: lunga, stufoasa, usor ridicata in sus
Capul: craniu mare, expresie blanda
Urechile: marime si lungime medie, pozitionate la nivelul ochilor
Ochii: caprui inchis
Origine: rasa crescuta de Lord Tweedmouth la jumatatea secolului al XIX-lea; poreclit "Russian Tracker", lordul Tweedmouth a facut cunoscute oamenilor rasele Setter, Bloodhound si spaniel, care sunt originile retrieverului de azi
Purtarea
Temperamentul: excelent, este un caine foarte bland
Training: sunt foarte usor de dresat, intrucat vor sa le faca oamenilor pe plac
Compania: ideali caini de familie, sunt buni cu copiii, chiar si daca nu au fost crescuti in preajma lor
Paza: nu
Galagios: nu chiar
Abilitati speciale: raspunde foarte repede la dresaj
Atentie la: se comporta bine cu alte animale, daca este obisnuit de mic cu ele
Ingrijirea
Nevoia de exercitii: putine cat sunt mici, apoi cat de multe le puteti oferi
Igrijirea blanii: zilnica, folosind o perie de sarma
Hrana: sunt predispusi la obezitate, de aceea este recomandata o dieta echilibrata, alcatuita din mancare speciala pentru caini
Nevoi speciale: -
Sanatatea
Probleme mostenite: displazie a soldului si probleme ale ochilor; veterinarii au raportat un numar crescut de cazuri de cancer si pot suferi si de boala Von Willebrand
De retinut: artrita, mai ales daca sunt supraponderali
Statistici
Grupa: Gundog
Marime: mare
Greutate: 29-34 kg masculii si 25-28, 5 kg femelele
Inaltime: 55, 8-61 cm masculii si 53-55 cm femelele
Speranta de viata: 12 ani

nu vreau funda, vreau sa dai vot aici:
http://www.zuum.ro/pagina.php?id=763
si aici :
http://www.zuum.ro/pagina.php?id=681

multumesc

| JuStKid a răspuns:

Ti-a zis alina. despre el! eu iti zic ca am dar am la tara! la bloc e greu sa il cresti fiind un caine destul d mare si care ii trebuie spatiu! e o rasa placuta si jucausa si frt usor de dresat!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E un catel iubitor, ascultator si ft cuminte. trebuie sa il periezi cam de 2 ori pe sap. poate sta si singur cam 4-5 zile ( sa aiba apa si mancare, dar e ft jucaus. la bloc nu il poti tine

| AnnaAnnne a răspuns:

Eu am love struck :*. Este un caine jucaus, f. destept, un caine pentru familie. Daca vrei sa-ti iei un caine pe el ti-l recomand

| RamiFlore a răspuns:

Eu am un golden retriever femela in varsta de 5 ani.
E superba,pufoasa,foarte foarte nebunatica, jucausa, iubitoare de oameni.Este caine de aport, de vanatoare, este numit"mandria Americii".
Am postat un video pe youtube acum cateva minute cu ea. Iata linkul: http://www.youtube.com/watch?v=MUtMNnMg2M8