| Nan11 a întrebat:

Vreau sa-mi contruiesc incinte pe doua cai si ma intreb daca pot pune doua difuzoare a cate 200w Rms pe modelu acesta de statie: https://m.olx.ro/......asECJ.html Miltumesc!

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Nu cred ca esti in stare sa construiesti boxe acustice, mai ales de asemenea putere.
Daca nu sunt facute cum trebuie, boxele se aud ca o vioara facuta din tabla de conserve sau din carton big grin
Deasupra, puterea "de rezistenta" (RMS) al boxei trebuie sa fie de MINIM 3 ori (preferabil de peste 5 ori) cat puterea electrica pe care o scoate statia (pentru sunet calitativ si rezistenta in timp).
Totodata, impedanta rezultanta a difuzoarelor conectate la un canal trebuie sa fie de 4 Ohmi, cum este proiectata statia.

Nerespectarea criteriilor de rezonanta, impedanta si de putere duce cel putin la un sonor execrabil, daca nu si la distrugerea statiei si /sau ale difuzoarelor!

2 răspunsuri:
| Cristian_Cristi_1986 a răspuns:

Salut, desi nu cred eu ca ai difuzoare de 200 w rms si sa le pui pe o asa statie slaba, merge sa le montezi fara probleme, doar sa pastrezi imededanta corecta si sa le pui filtre.

| Nan11 explică (pentru Cristian_Cristi_1986):

Am mixer la ea si vreau sa ai fac doua boxe una doar bas cu filtru de bas iar cealalta pe doua cai cu un difuzor de voce si o goarna. Ca ce putere de consum ar fi ideal sa aiba difuzoarele?