| quake a întrebat:

Vreau un caine foarte mare si nu stiu ce sa aleg.

Răspuns Câştigător
| Aesir a răspuns:

Un caine lup ti-as recomanda ca stiu ca sunt mari si in plus de asta e o rasa mai inteligenta happy

12 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Lup alsacian.Un caine mare mananca si mult.O sa te usuce la portofel.Pe tine sau pe parintii tai mai sigur.

| LoveSelena a răspuns:

Hasky love struck sau Labrador love struck

| Edvin_4034 a răspuns:

Dog german...cea mai mare rasa de cainiwinking

| Layla33 a răspuns:

Ciobanesc elvetian alb. Am si eu o catea, e alba ca zapada, e mare, si desteapta.

| Lilia_1576 a răspuns:

Un Labrador ar fi cel mai bine sunt f destepti si frumosibatting eyelashes

| Roxy a răspuns:

Cred ca cei care zic husky confunda cu malamutul care e mult mai marehappy
ciobanesc german9foarte inteligent,cuminte,socialbil,bun de paza)
dog german(foarte mare,rapid,de incredere, poate fi agresiv daca e provocat de om)
Mastiff Neapolitan(prietenos si foarte devotat familie, poate prea devotat uneori deoarece3 tinde sa devina agresiv cand familie este "in pericol")
Rotweiller(nu recomand esi sunt foarte frumosi sunt foarte mancaciosi deci nu ai ce cauta in bolul lui ca te rupe, sunt foarte gelosi, dar sunt si foarte lipiciosi si au nevoie de foarte mult timp pentru ca sa devina sociabil.Am avut si am fost 24 din 24 cu el si a fost un caine foarte cuminte,oricum am facut foarte multe sacrifici pentru un astfel de caine)
Bracul german(sarmos sau normal,sunt foarte inalti cu craci foarte lungi buni inotatori, caini de vanatoare, iubitori cu copii si desai sunt foarte pofticiosi impart cu cel mai mare drag mancarea cu tine.Un aspect negativ ar fi ca are nevoie de miscare si ca daca nu o are devine golan mare si isi cauta de lucru prin casa)
Doberman(si dinasta am avut si era foarte devotat si as putea sa itit dau ca exemplu ca cand eram copii il trageam de urechi si il stresam toata ziua si plangea saracu dar nici macar o tentativa de marait nu o avut.Sunt foarte buni caini de paza deci straini nu sunt foarte bine primiti decat daca este bine educat cainele.SA nu il ti in frig deoarece este sensibil si se poate raci si muri din pacate)
Akita american(am acum un pui de aproape 3 luni si e foarte jucaus si frumos, creste mai inalt ca ciobanescul german dar nu e asa masiv si musculor.Sunt extrem de frumosi devotati,dar trebuie sa ai ceva experienta in caini ca sa stii cum sa il cresti deoarece poate deveni agresiv cu familia.El are un singur stapan deci daca sunteti mai multi nu e recomandat, Nu latra aiurea doar cand simte el ca e nevoie, daca ai de gand sa il pui la "munca"sa iti aduca batu sau chesti de genu poti sa itit iei gandul deoarece aceasta rasa merge pe gandirea logica.Nu sunt pupaciosi de felul lor si desi isi iubesc stapani nu le arata asta pe deplin)

| Jigsaw a răspuns:

Ciobanesc german big grin

| Zyzu a răspuns:

Eu am avut un SAint bernard, si te asigur ca e imens, la 1 an avea 80 de kg(era femela) si la 2 ani avea 90kg, sunt foarte afectuosi dar sunt si foarte greu de ingrijit trebuiesc periati in fiecare zi si mananca exgerat de mult, le place miscarea dar nu le place Lesa, si vara au nevoie de multa apa si umbra din plin.Mie mi-a placut foarte mult si as da orice sa mai am unul... si daca vrei mai mare iti recomand Mastiff de Napol, e imens laughing

| andreeateiubeste a răspuns:

Pai conteaza c preferi sau cat poti sa achizitionezi pentru el...
acum eu pot sa iti spun decat caini care mie imi plac si pe care as vrea sa ii am cu adevarat
1. labrador golden retreiver
http://www.google.ro/......tp?/search
este cel mai bun prieten si se dreseaza usor
2. husky

http://www.google.ro/......tp?/search
este puternic si destept
3. un catel pe care chiar il am in curte: ciobanesc de bucovina
http://www.google.ro/......tp?/search
un catel de care te atasezi foarte repede
4. ciobanesc de berna
http://www.google.ro/......tp?/search
un catel destul de ascultator si foarte dragalas