| Sunny4Summer a întrebat:

Ce ar trebui sa stiu daca vreau sa-mi cumpar un caine? Ma gandeam sa aleg un dalmatian...

4 răspunsuri:
| mixxjim a răspuns:

Dalmatienii sunt cam sensibili si cam bleguti. Sunt foarte draguti, dar pentru ca in trecut erau putini s-au facut incrucisari intre membri din aceeasi familie si s-a denaturat rasa. Sensibili inseamna ca se imbolnavesc repede si fac forme destul de grave atunci cand se imbolnavesc. Trebuie sa te gandesti cat loc ai pentru acel caine pe care-l vrei - daca stai la apartament poate ar fi indicat unul mai mic de statura. Sa fiti siguri ca nu sunteti alergici la parul de caine, ca are cine se ocupa de el, ca nu sunt copii foarte mici in casa. Aici poti gasi o lista cu multe rase de caini, ai si poze si daca faci click pe numele rasei o sa ai o descriere a rasei, uita-te la rezistenta la boli in special si la inteligenta/personalitate, ca ma gandesc ca nu-i prea placut sa ai vreun tampit de caine-n casa care se repede sa va rupa carnea de pe voi cand va e lumea mai draga :)) http://www.infocaini.ro/rase-de-caini/

| DenissaRoxana a răspuns:

Buna. Trebuie sa stii ca odata, cumparat un caine il ai pentru toata viata...nu sa il dai cand te plictisesti de el.
Trebuie sa te documentezi despre rasa pe care o vrei. Asta e valabil la toti cainii: hrana (junior sau adult), vizite la veterinar (deparazitari, vaccinuri si vizite regulate pentru a vedea daca este samatos etc...) plimbarile etc.
Daca doresti mai multe detalii scrie-mi, nu am avut suficient timp sa iti scriu acum.

| Cocacola121 a răspuns:

Pai ar trebui sa ii cumperi hrana dupa cati ani are, sa ii cumperi perii, sampon, hainute(nu neaparat), jucarii, boluri de mancare, zgareda anti purici, lesa, sa ii faci vaccinurile, covoras absorbant in caz ca il ti in casa si cusca

| Alexandruza11a a răspuns:

Dalmatienii sunt cam sensibili si cam bleguti. Sunt foarte draguti, dar pentru ca in trecut erau putini s-au facut incrucisari intre membri din aceeasi familie si s-a denaturat rasa. Sensibili inseamna ca se imbolnavesc repede si fac forme destul de grave atunci cand se imbolnavesc. Trebuie sa te gandesti cat loc ai pentru acel caine pe care-l vrei - daca stai la apartament poate ar fi indicat unul mai mic de statura. Sa fiti siguri ca nu sunteti alergici la parul de caine, ca are cine se ocupa de el, ca nu sunt copii foarte mici in casa. Aici poti gasi o lista cu multe rase de caini, ai si poze si daca faci click pe numele rasei o sa ai o descriere a rasei, uita-te la rezistenta la boli in special si la inteligenta/personalitate, ca ma gandesc ca nu-i prea placut sa ai vreun tampit de caine-n casa care se repede sa va rupa carnea de pe voi cand va e lumea mai draga :)) http://www.infocaini.ro/rase-de-caini/