| Ushhher a întrebat:

Ziceti-mi curiozitati despre porcusorii de guineea nu copy paste de pe google

Răspuns Câştigător
| LolaLollita a răspuns:

Porcusorii de guineea pot sa sara, dar nu pot sa se catere.
Pot muri din caza caldurii, la doar 26-27 grade Celsius.

Daca te intereseaza, citeste aici: http://stiati-ca.com/porcusori-de-guineea-stiati-ca/

4 răspunsuri:
| AllmaGirl a răspuns:

Desi numele sau este "Porcusor de Guineea" nu provine din Guineea.
Numele de "porcusor" vine de la faptul ca strigatul sau e adesea comparat cu al unui purcelus. Numele "de Guineea" nu se stie exact de unde vine, insa sunt mai multe ipoteze:

-Pentru ca au ajuns in Europa prin Guineea.
-Pentru ca in Anglia erau vanduti pentru o guinee, moneda de pe atunci.
-Din cuvantul Guiana, numele acestei tari din America de Sud fiind gresit pronuntat si interpretat.

| Minca_Raluca_1994 a răspuns:

Desi eu am hamster stiu cate ceva despre porcusori dupa parerea mea e mai bine sa fie baiat, fetele sunt mai agresive. Sa îi cumperi o cusca spatioasa si daca iei doar unu pune multe jucarii prin cusca. Le plac mult fructele si legumele asa ca ai grija sa nu le lipseasca din alimentatia zilnica ..ai grija cu el si nu îl speria lasa-l mai intai sa se invete cu tine daca il scoti direct prin casa o sa isi faca nevoile deoarece va fi speriat.în timp dupa ce te acomodezi cu el îi poti cumpara o lesa speciala si sa te plimbi cu el ..pai dupa parerea mea porcusorii aunt animale sociabile care se ataseaza cu usurinta de stapan sper ca te-am ajutat! funda?

| Cherilyn a răspuns (pentru Minca_Raluca_1994):

Buna, tin sa te contrazic. happy
Sa stii ca depinde de temperamentul fiecarui porcusor.
De exemplu, eu am avut un mascul foarte agresiv. Nu statea decat in bratele mamei meie. Acum el a murit...
Pe cand femela este foarte blanda si prietenoasa si nu a muscat decat de cateva ori, dar numai cand era cu adevarat nervoasa.

| Ushhher explică (pentru Minca_Raluca_1994):

Te contrazic deoarece am 2 femele si is foarte blande, pe cand cei 2 maasculi, cateodata mau si muscat