| LighteD a întrebat:

1. Care e treaba cu bancomatele, de ce de exemplu daca am in sold o suma de 128 lei, de ce nu se dau si aia 8 lei? Ci doar peste 10 lei?

2. De fiecare daca cand folosesti/verifici bancomatul, se ia comision?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Este asa din cel putin doua motive, unul tehnic si unul privind comisioanele de retragere, interogare si administrare. In bancomat exista cutii pentru bancnote, de regula sunt 4 cutii si atunci se pun bancnote de 10, 50, 100 si 200 de lei. De asemenea pentru retragere se ia comision, la fel pentru administrarea contului de card si pentru interogare, astfel ca trebuie sa ramana o suma pentru aceste comisioane. Fiecare banca are stabilite comisioane proprii, eu le stiu pe cele de la BCR, de unde am cardul de debit si acestea sunt: 2, 50 lei/luna pentru administrarea contului de card, 0, 2% din suma retrasa si 0, 20 lei pentru fiecare interogare(verificarea sumei existente pe card). Pentru banca ta le poti afla de pe site-ul oficial al acesteia. Numai bine!

2 răspunsuri:
constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Intotdeauna pe card trebuie sa mai ramana o suma pentru comisioanele bancii. Poti incheia cu banca un contract (ex.eu am brd-net, platesc 1 euro la sfarsitul fiecarei luni, de fapt contravaloarea in lei )) si imi verific soldul contului de acasa pe calculator, deasemeni pot face anumite plati de acasa de pe calculator fara nici un comision. Daca folosesc bancomatul la fiecare tranzactie se ia comision, inclusiv la verificarea soldului.

| matrixismyname a răspuns:

Nu o avea bancomatu bacnote mai mici de 10 lei...