| IIIshaneIII a întrebat:

A venit incalizirea globala, sau?
De ce avem ploaie in loc de zapada
temperaturi peste 6* cand in anii trecuti aveam temperaturi de -10*,-20* visocol,zapada,drumuri blocate, scoli inchise etc.

7 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Deoarece oamenii mananca carne, nu stiai? Bunicutele de la sat cu 15, 20 de gaini si 2 porci sunt principalii factori ai poluarii in peste 20 de state printre care se numara si Romania din pacate.
Acum 300-400 de ani nu existau gaini, porci, vaci si oamenii se hraneau doar cu plante si energie solara. De aia nu exista poluare. Nu din cauza masinilor pe care multi le conduc in viata de zi cu zi durandu-i in fund de mediu, nu din cauza combinatelor, mineritului, a fabricilor, a uzinelor, nu din cauza defrisarilor si a faptului ca statele sunt incapabile să dea o lege prin care reciclarea sa fie obligatorie.
Fiecare pui pe care un nonvegan il creste e echivalentul a 10 tigari pentru fiecare dintre noi. ( tigarile fumate, nu doar produsul tigară)

| IIIshaneIII explică (pentru anonim_4396):

Hmmm deci sa inteleg ca mancam doar iarba verde, si ne conectam la panoul solar sa ne incarcam interesant...

| anonim_4396 a răspuns (pentru IIIshaneIII):

Exact!

| francut a răspuns:

La mine sunt -10 sau -8 grade ziua. Nu poti umbla pe afara nici jumatate de ora. Asta e incalzire? Si nu, nu stau in Harghita.

| Jonas94 a răspuns:

Salut,
Planeta trece prin perioade de răcire sau de încălzire. Nu e pentru prima oară în istoria ei când se întâmplă asta.
De exemplu din secolul XIII până în secolul XIX, Pământul a trecut printr-o mini-glaciațiune.
Marea invazie a mongolilor din Europa de asta a fost cauzată, de răcirea brusca a climei, mongolii nemaiavând hrană pentru cai, au plecat către Vest.
Nu știm ce se va întâmpla, poate peste ceva timp, planeta va începe din nou să se răcească.

| Kryeno a răspuns:

Pentru cine s-a informat măcar puțin despre încălzirea globală, aceasta reprezintă o problemă reală cu care ne confruntăm dar care, din păcate, nu este luată prea în serios (de cei care, evident, ar putea să ia măsuri). Dar trăim într-o lume în care interesul fiecăruia primează, banii controlează tot, cui îi mai pasă de deteriorarea mediului înconjurător, corect?

| NOname a răspuns (pentru Kryeno):

Corect. Unui nevegan sigur nu.