| gemeni6226 a întrebat:

Acum citesc pe google news ca bancnotele vechi au o valoare destul de mare si se pot vinde pe OLX.A vandut cineva ceva pe OLX si chiar functioneaza? Adica trimiti marfa si primesti banii sau cum?

Răspuns Câştigător
| SuperFata a răspuns:

Înainte de a începe sa pui anunțul, citește cu atenție toți termenii și condițiile sa fii bine informat. OLX, îți pune la dispoziție toate detaliile și poți afla și cum sa nu pici în capcana talharilor. Sa nu muti discuția cu un potențial client, în alt loc decât cel din OLx. Sa nu accepți sa vorbiți pe whatsapp ( de exemplu)...
S- a dat și la TV cum ca sunt mulți cei care profita de disperarea unora de a- și vinde repede produsul.
Dacă ești atent la toate astea, vei putea găsi și cumparatori de buna credință.

3 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Am citit și eu articolul. Cu atenție. E un mare fîs. E adevărat că se cer multi bani. Dar nu se spune ca s-ar și vinde. Așa, poți pune orice și să ceri sume exorbitante, dar îți bagă cineva in seama anunțul?

| gemeni6226 explică (pentru cristi202):

Chiar suma exorbitanta nu, nu as avea de gind dar citeodata si un 100-300 lei ar fi binevenit-mai ales cand omul are de mers la un botez si acolo nu se accepta bacnote vechilaughing))

| IceRope a răspuns:

Trimiți marfa și primești banii, exact. Dacă marfă este valoroasă, poți cere în avans 50% sau chiar prețul întreg. Altfel, riști să se întoarcă acasă coletul, iar transportul îl vei plăti tot tu. Există și riscul ăsta. Dar, în general tranzacțiile sunt OK. Poți să trimiți coletul chiar cu ajutorul celor de la olx. Găsești detalii la ei pe site sau pe net.
Cât despre bancnotele vechi, nu prea merge treaba, decât dacă bancnota este extrem de veche și foarte bine întreținută. De asemenea, să aibă căutare pe piață, cât de cât.