| emilia a întrebat:

Ajutati-ma va rog. Stiu ca nu am dreptul sa postez intrebari cu teme de acasa, dar va rog. Cum sa calculez numarul electronilor din atomii elementelor K, Ar, Co, Ni, Te, I. si cum sa alcatuiesc formulele oxizilor superiori pentru elementele din grupa a sasea? Cine raspunde corect primeste fundita.Va pup si multumesc anticipat.

Răspuns Câştigător
| maryana5 a răspuns:

Ia de la sfarsitul cartii datele de la fiecare element in parte. Adica "A" si "Z"
apoi parca se afla numarul de protoni, neutroni si electroni avand in vedere cateva formule ca n=A-Z si e=Z (teoretic)
Apoi alcatuiai acea scara bazat pe invelisurile de electroni: K, L, M...
Fiecare strat avea un numar limitat de electroni compatibili.

Sper ca te-am ajutat...mai uita-te si tu prin caiete sa vezi ce a predat profa'.
Eu ti-am spus din ce imi amintesc.

xoxo, mary

3 răspunsuri:
| EUSIATIT a răspuns:

Funda nu o vreau pentru ca nu te pot ajuta NU mi a placut chimia niciodata. Dar tu cum poti sti daca ti a rasp corect. daca nici tu nu stii? [banuiesc ca nu faci teste cu noi ] si apoi. temele nu se fac aici.

| emilia explică:

Mie imi place foarte mult chimia.Am mai scris ca constientizez faptul ca aici nu se fac teme dar am nevoie urgenta. A venit o profesoara proasta si ma enerveaza. Nici nu stie a explica. De asta si intreb. iar la partea cu "raspunsul corect" nu va testez, asa m-am exprimat. iti multumesc pentru implicare.Numai bine. Astept raspunsuri.

| Teo_3431 a răspuns:

Buna! Ma numesc Teo si am 12 ani stiu ca u te pot ajauta ca eu nu Fac chimie dar te pot ajuta cu un sfat. Du-te la un profesor mai priceput si intreaba-l alta solutie nu ai intreaba-l ca este datoria profesorului sa va explice ca voi sa puteti rezolva. pup successs mult happy