| Giulia97Anna a întrebat:

Am niste intrebari va rog ajutati-ma:1sistemul periodic al elementelor chimice a fost intocmit de mendeleev, in baza descoperirii legii periodicitatii ce spune aceasta lege? 2ce este perioada? scrie elementele din perioada a 3.3ce este grupa? scrie elementele din grupa 4.4care este structura atomului5ce exprima nr z6ce exprima nr a si cat este A la carbon? 7cum se afla nr de proton dintr-un atom? 8intocmeste spatiala a atomului9 comenteaza reactia Ca Co3=Cao+Co2.10comentati reactia Cao+h2o=Ca(oh)2+t C(celsius).

Răspuns Câştigător
| AuDreY a răspuns:

1.
2.Perioada este afisata in stanga tabelului. Ai de sus in notate " randurile", eh alea sunt perioadele.
3.grupa este la fel doar ca pe verticala le ai notate cu I(A-prinicipala), II(A), III (A) etc.
4.atomul are : a) nnvelis electronic - contine electronii
b) nucleu - contine protoni si neutroni
5.Nr Z este nr atomic, adica numarul de protoni din nucleu.
6.Număr de masă A: suma numărului de protoni şi neutroni din nucleu. AC ( nr de masa al carbonului) = 12
7.am impresia ca vroiai sa zici numarul de neutroni, ca cel al protonilor il aflii din Z, daca e asa atunci nr N ( neutroni)=A-Z
8.Este o reactie de descompunere ( la 10 nu mai stiu )

Sper ca te-am ajutat. happy

2 răspunsuri:
| AuDreY a răspuns:

1.Proprietatile fizice si chimice ale elementelor se repeta periodic în functie de masele lor atomice"
2.Perioada este afisata in stanga tabelului. Ai de sus in notate " randurile", eh alea sunt perioadele.
3.grupa este la fel doar ca pe verticala le ai notate cu I(A-prinicipala), II(A), III (A) etc.
4.atomul are : a) nnvelis electronic - contine electronii
b) nucleu - contine protoni si neutroni
5.Nr Z este nr atomic, adica numarul de protoni din nucleu.
6.Număr de masă A: suma numărului de protoni şi neutroni din nucleu. AC ( nr de masa al carbonului) = 12
7.am impresia ca vroiai sa zici numarul de neutroni, ca cel al protonilor il aflii din Z, daca e asa atunci nr N ( neutroni)=A-Z
8.Este o reactie de descompunere ( la 10 nu mai stiu )

Sper ca te-am ajutat. happy

| AuDreY a răspuns:

Legea periodicitatii: "Proprietatile fizice si chimice ale elementelor se repeta periodic în functie de masele lor atomice"