| Yrynella a întrebat:

Ajutoor ce s fac ca sa se pastreze florile cit mai mult timp fragede in vaza? funda!

11 răspunsuri:
| Xcel98 a răspuns:

Sa le pui apa in fiecare zi! funda?

| Fytzy a răspuns:

Pune o aspirina in apa funda?

| blackmesa a răspuns:

Lumina si Apa.si daca esti pasionat si nu ai ce face mai vorbeste cu ele, punele putina muzica(nu rock).Asa auzisem ca se mai practica.O zi buna!

| BloodPrison a răspuns:

Pai trebuie sa le tai varfurile in fiecare zi ...varfurile de la tulpina

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Un prim sfat ar fi sa taiti tulpinile florilor oblic inainte de a pune florile intr-un vas, dar sa fie in apa in acelasi timp deoarece apa care se va lipi de capatul tulpinii nu va permite aerului sa patrunda. Astfel, aerul nu va impiedica asimilarea apei sau a substantelor nutritive.

Daca doriti ca bobocii florilor dumneavoastra sa se dechida cat mai repede puteti folosi apa calda. De asemenea apa la flori trebuie schimbata la fiecare doua sau trei zile iar apa folosita trebuie sa fie la temperatura camerei. Conform horticultorilor columbieni daca o sa puneti o tableta de aspirina, o lingurita de zahar sau un pic de cola in apa florilor acestea vor fi mai mult timp proaspete.

Florile care sunt putin ofilite pot fi revigorate adesea daca se introduce tulpina acestora in apa fierbinte aproximativ 10 minute iar in acelasi timp petalele sa fie stropite cu apa rece. Pentru a evita ofilirea prematura a acestora tineti-le departe de surse de caldura si de locurile in care sunt expuse direct la razele soarelui. Nici curentii de aer nu le fac bine acestora.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru a pastra florile frumoase si proaspete pentru o perioada ceva mai mare de timp exista cateva solutii deloc complicate, la indemana oricui.

In primul rand, daca va incadrati in categoria persoanelor care adora un design floral de interior, achizitionand frecvent plante care sa va inveseleasca zilnic, cu siguranta veti dori ca florile dumneavoastra sa ramana placut colorate pentru o perioada cat mai mare de timp.

Cand achizitionati flori pentru a reinnoi designul locuintei si pentru a-l transforma intr-unul cald si vesel puteti obtine informatii pretioase chiar de la comercianti. Acestia va pot sfatui in functie ce planta cumparati cum sa aveti grija ca aceasta sa se mentina cat mai mult verde.

Puteti de asemenea sa va documentati in legatura cu acest aspect si in cartile de specialitate pe care le puteti achizitiona din aproape orice librarie.

Bacteriile din recipientele cu apa unde sunt tinute florile contin multe bacterii. Pentru a elimina aceasta problema asigurati-va ca vaza in care tineti florile este foarte curata si totodata apa din aceasta este cat mai pura.

Schimbati apa la fiecare doua sau trei zile si florile nu se vor ofili atat de repede.

O alta metoda de a prelungi viata plantelor este sa nu lasati apa sa ajunga pana la frunze. Daca florile dumneavoastra au frunze cuprinse de apa cel mai bine ar fi sa le taiati deoarece astfel preveniti extinderea bacteriilor.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Intra pe: http://gradina.acasa.ro/......-8396.html
Vei gasi articole interesante.

| paulthegame a răspuns:

Punele un pic de apa cu zahar

| Alexandra0398 a răspuns:

Inainte de a le pune in vas, improspateaza taietura, indepartand cel putin 2 cm din tija. Fa sectiunea cat mai oblic, pentru a mari suprafata de absorbtie a apei. Este de preferat sa faci aceasta operatie sub apa.

| Alexandra0398 a răspuns:

Daca florile sunt in stadiu de boboc, le poti stimula deschiderea punand o lingurita de zahar in apa din vas.
fundita? te rogg. am una sad

| DanaVisatoarea a răspuns:

Pune niste sare in apa si ai grija sa nu le lasi prea la soare funda?