| BauBauMyu a întrebat:

Ajutor! Sunt racita si cam ragusita si maine am serbare! Cum scap rapid si natural de raguseala?

5 răspunsuri:
| daηă a răspuns:

Bea un ceai fierbinte.

| OnuOnulică a răspuns:

Spune-i mamei tale sa iti faca o supa calda!

| Mihaela1964 a răspuns:

Shodou,vocea in repaus total chiar, fa o baie fierbinte si stai in caldura.
http://www.gustos.ro/retete-culinare/shodou-cu-galbenus-si-miere.html

| EdwardAndrey a răspuns:

Nimic fierbinte! NIMIC!

O sa para putin cam gretos!
Am avut problema asta can eram la gradinita. Aveam serbare si nu puteam nici sa vorbesc! Mi-a dat mama lapte fiert cu galbenus de ou crud!
Fierbi laptele, pui intro cana mai mare iar apoi pui un galbenus de ou crud in lapte si il amesteci bine. Dupa cred ca stii ce trebuie sa faci!
Eu dupa leacul asta "babesc" am putut sa cant si sa imi spun poezia exact cum a facut-o un ceilalti copii sanatosi!

Mult noroc!

| danaandreea99 a răspuns:

Uite ce retete stiu eu:

USTUROIUL. Se zdrobesc cativa catei de usturoi, amestecati-i cu 10 lingurite de miere de albine si luati din acest preparat cate o lingurita din jumatate in jumatate de ora. In usturoi s-au descoperit mai mult de douazeci de substante antivirale si antibacteriene, care fac din el cel mai puternic antigripal cunoscut.

BAI FIERBINTI
Atunci cand deja simtiti frisoane, cand incepe sa va curga nasul, iar durerile de gat se fac simtite, baile fierbinti sunt ajutorul cel mai la indemana pentru a opri boala in faza incipienta. Aceste bai, nu numai ca relaxeaza, dar au si un puternic efect antigripal, deoarece scad considerabil rezistenta microbilor.

SUPELE CALDE
Desi pare mai degraba aliment decat medicament, supa calda, asezonata din belsug cu patrunjel si marar, este recomandata persoanelor racite inaintea clasicelor aspirine si paracetamol.

SUCUL DE CITRICE
Se ia o lamaie sau un grepfruit, se spala foarte bine (pentru a indeparta substantele chimice cu care probabil a fost tratat), se da pe razatoare coaja si se pune deoparte. Fructul se stoarce intr-un pahar, iar la sucul obtinut se adauga doua lingurite de miere, coaja rasa anterior si se completeaza restul cu apa. Se lasa la macerat o ora sau doua, dupa care se bea. Daca se beau trei - patru pahare, intr-un interval de 12 ore, se poate obtine un efect superior celui al medicamentelor.

De multe ori am folosit aceste retete ( poate mai putin cea cu usturoi) si iti garantez ca au dat rezultate suta la suta. Asa ca le recomand intotdeauna cu incredere.