| MaMaiGandesk a întrebat:

Am 12 ani(baiat) si m-am masturbat prima oara. M-am speriat rau. Ce se poate intampla?

Răspuns Câştigător
| francesca89 a răspuns:

De ce sa fii speriat? nu se intampla nimic rau.e ceva FIRESC!

9 răspunsuri:
| Minks a răspuns:

Nimic, treaba asta te ajuta la auto cunoastere. happy

| anutza a răspuns:

Nu se poate intampla nimic. Esti la perioada in care i9ti descoperi corpul, probabil de aceea te-ai speriat.

| aaaaaaaaaaaaa1234 a răspuns:

Inb4crestinofags big grin

Nah, nu se intampla nimic happy Da nu vad de ce te-ai speria laughing

| Rapunzell a răspuns:

Te pedepseste Doamne Doamne, pentru ca este pacat. Asta se poate intampla.

| MyObsession a răspuns (pentru Rapunzell):

Vorbea Rapunzel...traiesti in romania.aici sunt putini care cred ca asta`i pacat

| Rapunzell a răspuns (pentru MyObsession):

Nu conteaza cati cred asta. Conteaza ca intr-adevar este pacat.

| francesca89 a răspuns (pentru Rapunzell):

Revino peste vreo 5 ani!

| Brittanie a răspuns:

Nu ti se intampla nimic rau.

| francesca89 a răspuns:

Beneficiile masturbării aduse sănătăţii

1) Ce puţin două orgasme pe săptămână pot mări perioada de viaţă. De fiecare dată când se ajunge la orgasm, hormonul DHEA (Dehidroepiandrosteron) creşte ca răspuns al stimulării sexual şi ejaculării. DHEA poate să stimuleze sistemul imunitar, să repare ţesuturile, să îmbunătăţească funcţia cognitivă, să păstreze pielea sănătoasă şi chiar să funcţioneze ca un antidepresiv.

2) Orgasmele stimulează celulele ce luptă împotriva infecţiilor cu 20% conform ginecologului Dr. Dudley Chapman. Orgasmele stimulează nivelurile celulelor limfocite T3 şi T4 – un tip de globule albe ce produc anticorpi. Psihologii de la universitatea Wilkes din Pennsylvania au descoperit că studenţii care aveau o activitate sexuală regulată aveau un nivel de trei ori mai mare de IgA (imunoglobulina A – un anticorp ce stimulează sistemul imunitar şi te păstrează sănătos).

3) Hormonul oxitocin este secretat în corp de fiecare dată când te angajezi în activitatea sexuală. Datorită acestei secreţii, se eliberează endorfinele (produşi chimici asemănători hormonilor care se aseamănă mult din punct de vedre funcţional cu morfina). Studiile au arătat că o creştere a nivelului de oxitocin poate alina durerea; orice durere, de la durerea de cap şi crampe până la dureri generalizate.

4) Atât nivelul de testosteron cât şi cel de estrogen experimentează o stimulare prin activitatea sexuală regulată. Testosteronul face mult mai mult decât să-ţi stimuleze instinctul sexual, poate ajuta la întărirea oaselor şi muşchilor şi poate să păstreze inima într-o bună stare de funcţionare. La femei, activitatea sexuală creşte nivelul de estrogen, care le protejează împotriva afecţiunilor cardiace.

5) La bărbaţi, masturbarea sau sexul regulat este bun pentru prostată şi poate preveni blocajul dureros de prostată. Înmagazinarea de lichid seminal perioade lungi poate de asemenea provoca congestionarea prostatei care la rândul ei poate duce la dureri urinare şi ejaculatorii. Ejaculările regulate pot ajuta la prevenirea acestui caz, numit şi prostatită nonspecifică şi, din motive clare, ale „bolii marinarului" şi „bolii preotului".