Întrebare recomandată | Frank51 a întrebat:

Am acest far https://bit.ly/2kOZTM5 la bicicleta, este prea puternic pentru participantii la trafic(1800lm)? Care ar fi limita de luminozitate cu care are voie un biciclist?

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Legislatia in vigoare permite doar sanctionarea soferilor. Biciclistii, tractoristii si carutasii pot sa-si monteze nocturna de stadion pe atelaje, ca nu ii opreste nimeni. Mie imi studiaza politistii farurile mereu, sa nu cumva sa am ceva ce nu avea de fabrica, ca imi retin certificatul pe loc, nu conteaza ce si cum am pus.
Revenind, daca reglezi fasciculul de lumina sa bata in jos, adica sa nu bata mai sus fata de inaltimea ghidonului, nu vei deranja pe nimeni.
Uite o schema de reglare a farurilor de masina, inspira-te de aici. Ideea este sa nu ajunga lumina la nivelul geamurilor de la masini.
https://i.ytimg.com/vi/WlF5BMQ3Tk4/maxresdefault.jpg

1 răspuns:
| danbnz a răspuns:

Nu cred ca exista pe undeva o restrictie pentru biciclisti.
Farurile de masina, halogen, led, xenon, sunt intre 1500-3000 lm asa ca nu-ti face grji ca deranjezi pe cineva.