| Alexandra9647 a întrebat:

Am de facut o compunere in franceza despre "Nimic". Stiu ca pare amuzant, dar chiar am de facut o astfel de compunere si nu stiu ce ar trebui sa scriu in ea. As vrea sa fie ceva mai deosebit, cu care sa impresionez. Ma poate ajuta cineva?

9 răspunsuri:
| Bacemi a răspuns:

Cred ca ideea de baza este sa scrii despre lucruri inutile care consuma timp, energie si relatii personale. Cam pe asta ar trebui sa te axezi.

| Silvia a răspuns:

Eu în locul tăi nu aş scrie nimiclaughing.

| joker50 a răspuns:

Ar fi o varianta sa nu scrii nimic dar daca ai zice ceva care ar impresiona doamna sau domnu de franceza dar daca nu te hotarasti fa doua

| Aliyaa a răspuns:

Lasa foia goala sa vada profa ca nu i ai scris "nimic" oricum nu poti face o compunere despre nimic

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O idee este sa descrii ce inseamna pentru tine importanta (rolul) cuvantului NIMIC (adica RIEN in franceza) din versurile cantecului interpretat de Edith Piaf:
"Rien, je ne regrette rien..." - deci cauta versurile cantecului si fa un comentariu "personal" legat de RIEN si de restul textului...
Bonne chance.

Daca te pasioneaza politica, fa un text scurt in care sa analizezi de ce nu se face NIMIC pentru a depasi Criza Morala si Sociala!
Efectele crizei MORALE/sociale: emisiuni de proasta calitate la TV, filme de umplutura, ziare de proasta calitate prin continutul lor, lume dezinteresata de a-si face datoria cu pasiune si interes (personal sau/si de grup), lume care doar se critica ce a fost si ce este - fara a se gandi sa lupte fiecare pentru drepturile personale concrete (la ce ajuta comparatiile daca nu luptam pentru obtinerea drepturilor personale?!), lume care nu constientizeaza ca in momentul in care DA m-am trezit si lupt pentru mine si grupul "meu" pentru drepturi, in revansa eu si grupul avem si DATORII/OBLIGATII fata de grup fiecare si fata de societate. DA - este O criza SOCIALA-MORALA. Avem obligatia de lupta, organizare, disciplina, constientizare, la maxim. Valabil cam pentru toate generatiile.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu scrie nimic nu te mai complica

| Alexandra9647 explică:

Nu pot sa nu-i scriu nimic pe foae ca s-ar putea sa ma trezesc cu un 2 mare si frumos si s-a dus media mea.

| BiBiaaa a răspuns:

Pai,ai putea sa scrii despre noul tau caine, pisica sau altceva care sa se numeasca "Nimic"....Sa te intrebe prietenii ceva si sa apara animalutul si sa strigi "Nimic" si prietenii tai vor ramane mirati big grin
Funda? big grin