| anonim_4396 a întrebat:

Am lipsit la ora de matematica cand s-au predat functiile... poate cineva sa-mi explice cum vine acest exercitiu f(-5)+f(8)=?

6 răspunsuri:
| Aero a răspuns:

Uita-te in manual! nu trebuie decat sa introduci in locul lui x din legea de corespondenta a functiei argumentele functiei -5 sau 8, de ex. in functia f(x)=2x+1.

f(-5)=2*(-5)+1=-10+1=-9
f(8)=2*8+1=16+1=17
f(-5)+f(8)=-9+17=8

Oricum data viitoare mai cauta si singur in manual, inainte sa intrebi pe altii. Invata sa te descurci si singur. E vital sa inveti aceste banalitati! Fara ele nu stiu ce vei face in matematica care va urma mai departe, in liceu, facultatebig grin dar depinde cat vei studia tu.

| dienuk a răspuns:

Trebuie sa ai si functiile. adica. ceva d genu f (x) = 2x-3.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Asta nu-i tot exercitiu

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

-5f+8f=3f

| sabela a răspuns:

Trebuie sa ai si functia din ipoteza. Ex:f(x)= 2x+3 si inlocuiesti pur si simplu x cu valoarea data.Adica: f(-5)=2*(-5)+3=-10+3=-7
f(8) = 2*8+3=16+3=16
f(-5)+f(8)=-7+16=9

| chipicao a răspuns:

Pai la acel exercitiu tu trebuie sa stii cat este f(x) si tot ce trebuie sa faci este sa pui numarul din paranteza in loc de x si iti va da rezultatul... daca nu ti-a dat inseamna ca ai gresit la calculewinking

Bafta! ceva fundita?