| Cristi3672 a întrebat:

Am o bormașină cu percuție Bosch, funcționează, doar că în urma unei utilizări mi s-a topit plasticul pe o parte de pe mandrină... Burghiul de beton de 8 e blocat in mandrină și nu l mai pot scoate... Bormașina e ca nouă deși o am de 3 ani. Se mai poate scoate mandrina (și înlocui) sau e sortita cu burghiul de 8 forever in ea? Unde o pot duce?

Răspuns Câştigător
| VoidEternal a răspuns:

Daca e o mandrina clasica și ți s-a topit partea de jos a mandrinei, cea mai apropiată de motor, atunci iei un cutter sau cuțit mai zdravăn și tai partea aia de plastic. La mine se rotea in gol partea aia. Mandrina are niste zimți peste care e turnata piesa aia de plastic și dacă încerci să o rotești când e calda practic se dezlipește partea de plastic de pe cea de metal. Anyway, tai partea aia și apuci de acolo cu un clește, sau patent cu gura mai îngustă și poti scoate burghiul. Apoi se poate înlocui și mandrina. Găsești pe YouTube tutoriale, cauți daca are un șurub la baza mandrinei pe interior, îl desfaci pe ăla și apoi trebuie sa prinzi un inbus mare in mandrina și să îi dai un șoc cu un ciocan sau ceva. Că altfel rotind se rotește cu tot cu motorul. https://youtube.com/shorts/Z4xKE-4RgqQ?si=rSqun242sAzULkV5

Unele nu au șurub dar la fel faci. Cele albastre de la Bosch sau alea ceva mai vechi, aveau axul ăla făcut în așa fel încât puteai sa tii de el cu o cheie fixa dar la astea verzi mai noi nu mai poți așa.

Eu la a mea nu am reușit cu metoda asta, a trebuit să desfac bormașina și să țin cu patentul de o roata dințată din interior de pe axul mandrinei. Atenție dacă faci asta sa pui o cârpă peste dinți că altfel ii strici cu patentul și nu o sa mai meargă bine bormașina.

2 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Se poate scoate, se poate inlocui mandrina daca s-a defectat, cauta si tu piese, vezi cine vinde pe acolo piese pentru Bosch.
Eu sigur pot scoate burghiu ala din ea, nu stiu daca o mai fi buna mandrina, sigur pot sa schimb singur acea mandrina si orice piesa din orice scula genul asta, chiar as comanda online piesa si as rezolva.
Dar tu daca nu te pricepi, atunci du scula la un service de asta care repara scule de astea si vezi macar cit te costa si daca merita.

Unde so duci? La tine acolo in oras unde locuiesti, sigur exista ceva service pentru sculele de astea bormasina, drujbe, si alte scule.Nu trebuie neaparat sa o duci la service BOSCH, poate nici no fi pe acolo.
Piesa sigur gasesti sa cumperi online, originala.

| VoidEternal a răspuns:

E mandrina clasica sau sds?