| AutumnDay a întrebat:

Am o intrebare in ceea ce priveste lucrarea de licenta, pe specializarea Psihologie. Stiti cumva daca pot folosi chestionare ce nu au fost traduse in romana? Pentru partea de cercetare am nevoie de un test pe care nu il gasesc tradus in romana, dar il gasesc in engleza.
Pot sa il folosesc sau trebuie folosite doar teste traduse?
V-as fi recunoscatoare daca m-ati putea ajuta cu un raspuns cat mai sigur.

Răspuns Câştigător
| MihaiNicu23 a răspuns:

Da si sa nu uiti sa mentionezi la bibliografie si la sfarsitul fiecarui test sursa, sau depinde cum este la tine la facultate.

3 răspunsuri:
| MihaiNicu23 a răspuns:

Limba de redactare a licentei tale trebuie sa fie limba romana asa ca acele teste in engleza trebuiesc traduse.

| AutumnDay explică (pentru MihaiNicu23):

Buna, Mihai! Prin urmare, pot traduce eu itemii testului?

| MihaiNicu23 a răspuns (pentru AutumnDay):

Da si sa nu uiti sa mentionezi la bibliografie si la sfarsitul fiecarui test sursa, sau depinde cum este la tine la facultate.

| zăGhost a răspuns:

Totul depinde de coordonator. In mod normal poti folosi, daca traduci tu... si daca isi da acordul coordonatorul.