| 7Azaky a întrebat:

Am o intrebare scurta si la obiect!
1 pagina scrisa in word,cu font 12, cate pagini A4 va ocupa?
Intreb acest lucru, deoarece am nevoie sa scriu un referat la limba romana de 15-30 pagini (si sa fie scris de mana )!
Dar eu il voi face in word, si apoi il voi transcrie!

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Scrii o pagina exacta cu pixul, de mana.
Textul respectiv il scrii si in Word, cu paginatie de A4.
Marchezi tot textul si maresti fontul pana ce se umple pagina.
Cu marimea de font obtinuta poti scrie lucrarea intreaga, iar paginile se vor potrivi si scrise de mana.

| 7Azaky explică (pentru Bula):

Multumesc! Buna idee!

11 răspunsuri:
| GdX a răspuns:

By default, este A4. Deci o pagina in word=o pagina A4

suntserios
| suntserios a răspuns:

Care e logica intrebarii?

daca setezi pagina in word ca fiind A4 va fi fix o pagina A4.

| 7Azaky explică (pentru suntserios):

happy Logica este ca eu voi scrie in word referatul...cu font de 12! Dar apoi il voi transcrie..cu scris manual, de mana, cu pixul! Si eram curios, ca estimare, 1 pagina scrisa la calculator, cu tastatura, in word..cam ce echivalent ar avea cand l'as scrie de mana (cu pixul )! Adica 1 pagina de word cu font 12 = 1 pagina scrisa cu pixu de mana? Nu cred..cred ca 1 pagina de word cu font 12 = 1 pag si jumate scrisa de mana! Intrebam orientativ, poate cineva are mai multa experienta!

| suntserios a răspuns (pentru 7Azaky):

Pai formuleaza si tu intrebarea coerent atunci.

totul tine de scrisul tau oricum asa ca nu putem sa ne dam cu parerea.

| CuriousStuff a răspuns:

De unde sa stim noi cat de mare si distantat scrii tu? Plus ca si setarile de la word pot sa fidere. Vezi si tu in cate randuri scrii tu un rand din word si fa un calcul.
Sau mai bine scrie-l direct de mana pe un caiet de casa si il transcrii... Si cine naiba da referate de 15-30 de pagini... Caiet mic?

| 7Azaky explică (pentru CuriousStuff):

Nu,foi A4 sad Profa de Lb.Romana...

| CuriousStuff a răspuns (pentru 7Azaky):

Un referat de 30 de PAGINI, ma? Poate randuri... Cum sa-ti dea sa scrii 30 de pagini?! Aia e jumate de caiet...

| 7Azaky explică (pentru CuriousStuff):

15-30 ..eu o sa fac de 15! Stiu ca suna aiurea.dar asta e situatia big grin! Nu e chiar jumatate de caiet, ca nu sunt 15 coli, 15 pagini minim..adica macar 7, 5 coli, scrise fata/verso!

| Laura78 a răspuns:

O pagina A4.

| 11dragos11 a răspuns:

Depinde cat de mare scrii tu si cat spatiu lași între cuvinte de obicei pentru un scris mediu fără distanta mare între cuvinte si rânduri îți trebuie 2 pagini în World