| Eugeniusu a întrebat:

Am o lamaie, vreau sa-mi fac limonada. Cum se face si de cate apa am nevoie?

Răspuns Câştigător
| Julizz a răspuns:

Pentru 1 cana de limonada:
3/4 lingurite de zahar
300 ml de apa
sucul unei lamai

7 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Tai lamaia in doua si storci bine intreaga zeama intr-un pahar.
Pui 2-3 kingurite de zahar (sau miere), adaugi apa pana ce se umple paharul. Intre timp le amesteci bine cu o lingurita.

Si... Gata limonata!

| Adry05 a răspuns:

Eu pun o lamaie la 2L de apa, eu prefer s-o beau fara zahar sau miere, vezi si tu cum iti place.
REcomand s-o bei cu miere sau fara nimic, decat sa pui porcaria aia de zahar.

| cristi202 a răspuns (pentru Adry05):

Sotia mea tot asa imi face limonada, o lamiie la o sticla de 2 l, dar cu zahar, ca eu nu pot fara zahar, pentru ca consider ca viata e suficient de amara daca nu o indulcesti putin happy.

| Adry05 a răspuns (pentru cristi202):

Mie nici nu-mi place gustul pe care i-l da zaharul, pare mult mai artificial totul. :/ + ca stiu cat de nociv e pentru organism si prefer cu orice ocazie sa-l tin departe.

| cristi202 a răspuns (pentru Adry05):

Eu bag la zahar in mine de cand sunt mic, sunt mort dupa dulciuri, si se pare ca nu e nociv pe cit se spune. Inca traiesc, si inca sunt bine, desi biologic vorbind, nu mai sunt chiar tinar. Dar e adevarat si ca ard zaharul in organism prin miscare, fac foarte multa miscare, si se stie ca muschii, ca sa produca miscare, ard zaharul (glucoza).

| Adry05 a răspuns (pentru cristi202):

Eu zic ca e ca si cu tigarile. Ambele sunt nocive pentru organism insa la unii se termina intr-o boala, la altii nu. Eu am norocul ca nu sunt genul sa fiu pasionata de dulce, mai am si eu momentele mele, dar in general nu.

| cristi202 a răspuns (pentru Adry05):

Da, e adevarat, depinde si de rezistenta organismului. Ereditar, toti din neamul meu din partea tatalui au trait peste 90, si sanatosi. Tatal meu la 70 e la fel, fara probleme, si poate de aia si eu inca pot minca fiare, cum zic in gluma, pot minca orice si sa nu am nimic.

| Adry05 a răspuns (pentru cristi202):

Nu se compara alimentatia de pe vremea lor cu cea de acum. happy Mancau sanatos si natural in mare parte, nu ca generatia asta.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Storci lamaia si pui apa si zahar / miere dupa gust... e asa complicat? Ce dracu faci in viata daca nu esti in stare sa faci o limonada?

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Mai bine cobori jos la magazin si cumperi limonadă gata facută, si nici nu costă mult si ai 2 litri.

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Sticla de 2 l, un deget miere, o lamaie stoarsa, un pahar de apa, bat bine, completez pana la jumate cu apa. La 2 l pun 2 lamai si un pic mai multa miere dupa gust.

| KenNine a răspuns:

In primul rand dulce o faci cat vrei tu.Pentru o limonada perfecta asta e reteta:
- o cană de zahăr (se poate reduce cantitatea la trei sferturi de cană) - o cană de apă (pentru siropul din zahăr) - o cană de suc de lămâie - 3-4 căni de apă rece (pentru diluarea limonadei)

| cristi202 a răspuns (pentru KenNine):

Vrei sa il omori cu o cana cu zahar la un litru si jumatate de apa (o cana = 300 ml, adica aprox. 1/3 l)?!? Sigur va da in diabet, chiar daca mai pune si o cana cu suc de lamiie. happy