| anonim_4396 a întrebat:

Am o mare problema care nu o mai pot suporta.
Imi miroase gura si dimineata cand ma scol dar si pe parcursul zilei. Ma spal de si seara si dimineata pe zi, si abia de ma tine vreo 1 ora, dupa iar apare. Aveam si o carie si de disperare mi-am scos-o,dar degeaba. Si nu cred ca e de la carii, deoarece imi simt mereu gura uscata, dezhidratata si cred ca mirosul vine de pe limba (in gat) deoarece cand inchid in sec simt de parca as avea ceva acolo si cand mananc imi dispare mirosul dar nu pentru foarte mult timp (maxim o ora). Dar nici macar nu stiu daca imi miroase mereu pentru ca nu am vazut niciodata pe cineva sa intoarca capul, desi ma mai feresc si eu dar simt eu ca imi miroase, ori este doar teama?
In fine,nu as crede,uneori imi mai ling palma si sa miros si nu prea miroase urat decat rar dar in gura tot simt un gust urat (am senzatia), si de la limba cred ca e. Nu mai suport, imi vine sa ma omor, vorbesc foarte serios, nu stiu ce sa mai fac, am problema asta de vreo 4 ani sad Si faza e ca arat foarte bine si multe fete au vrut sa fie cu mine dar eu le-am refuzat din teama ca vor observa asta sad Parca sunt blestemat,imi vine si sa plang de nervi. crying Inca odata, limba cred ca e problema,la intrare in gat, acolo simt ca e "cadavrul" pe care nu pot sa il scot! crying
17 ani

5 răspunsuri:
| Chinezw a răspuns:

Foloseste apa de gura. dupa spalarea pe dinti cu pasta. ( daca ai probleme cu dintii - carii - si astea pot afecta mirosul / gustul

| dannycrtsz a răspuns:

Schimba pasta de tinti, foloseste apa de gura, ai grija sa ai guma de mestecat la indemana. Nu iti strica viata sociala din cauza asta...

| CautNume a răspuns:

Eu zic sa te duc la un medic, nu prea ai alta solutie.

| OoBunnyoO a răspuns:

Respiratia urat mirositoare poate fi cauzata de multe lucruri, precum afectiuni ale cavitatii bucale (ginvita, parodontoza, infectiile), dar si de afectiuni ale stomacului.
Insa, excluzand posibilitatea unei probleme mediale, trebuie sa ai grija ca igiena orala sa fie buna. Spala-te pe dinti de 2, 3 ori, in jur de 2 minute. Periajul se face de sus in jos pe dinti, punand presiune si pe gingii (suficienta pentru a nu cauza rani la nivelul gingiilor). Igiena dentara, include si perierea limbii, pentru o respiratie placuta. Dupa ce te-ai periat, foloseste ata dentara, iar apoi clateste cu apa de gura. Apa de gura o poti folosi o singura data pe zi, dimineata, eventual si este de ajuns. Ata dentara se foloseste de fiecare data dupa periaj.
Daca problema persista atunci este posibil sa fie vorba, dupa cum spuneam mai sus de alte afectiuni, pentru care trebuie sa te prezinti la un doctor stomatolog sau specialist, daca ai exclus afectiunile cativatii bucale.

| McGregor788 a răspuns:

Din pacate in exact aceiasi "buba" sunt si eu... Efectiv e deranjant si uneori ma enervez grav din cauza asta.